<p>Dagad a botrány Marian Kotleba sajátos színikritikusi megmozdulása körül. Művészek, közéleti személyiségek, sőt Andrej Kiska államfő is felháborodásának adott hangot. </p>
Megkongatták a vészharangot
A szólásszabadság védelmében indított internetes petíciót két nap alatt 2600-an írták alá. A tiltakozók úgy vélik, az eset precedenst teremthet a vélemény- és szólásszabadság politika általi megsértésére. A hozzászólók zöme az arrogancia csúcsának, a szabad művé-szet sárba tiprásának tartja Kotleba döntését, amely a hitleri, illetve kommunista ízlésdiktatúrát idézi. A frissen megválasztott parlamenti képviselő megyei elnöki minőségben vett részt Breznóbányán a pedagógusok kitüntetésén, amelyet követően a helyi Ján Chalupka Színtársulat előadását tekintette meg. Mivel a darab nyelvezetét túl expresszívnek találta, menet közben leállíttatta az előadást, amelyet a megyei hivatal rendelt meg aznap estére. Kotleba most be akarja perelni a társulatot nemzetgyalázás címén. „Nem minden színházi előadás felel meg az ízlésünknek, nem mindig távozunk elégedetten a moziból. És nyilván sokakkal előfordult már, hogy félretettek egy könyvet, amelyet többé nem vettek kézbe. Ebben áll a művészet sokszínűsége. Mindenki szabadon kiválaszthatja, mi felel meg neki, kritizálhatja azt, ami nem tetszik és dicsérheti azt, amitől el van ragadtatva. Megengedhetetlen azonban, hogy valaki, mint Kotleba úr, a hatalom pozíciójából leállítson és ne engedjen folytatni egy színházi előadást. Ráadásul feljelentse a társulatot a darab tartalma miatt. Ez a cselekedet túllépi a határokat egy szabad társadalomban” – írta Andrej Kiska államfő hivatalos honlapján, illetve közösségi oldalán, hozzátéve, hogy felhívta telefonon a társulat vezetőjét, hogy első kézből értesüljön arról, mi történt. Továbbá biztosította őt arról, hogy közösen megtalálják a módját a szabad és nyitott társadalom fontosságának még egyértelműbb hangsúlyozásának. Az internetes petíciót számos közéleti személyiség aláírta már. A szöveg megfogalmazói tudatos erődemonstrációnak tartják a történteket, mivel Kotleba pont a fasiszta szlovák állam megalakulásának évfordulóján adott parancsot az előadás leállítására. „Meggyőződésünk, hogy a művészek szabadon karikírozhatnak és expresszív eszközökkel is tükröt tarthatnak a társadalmi folyamatok elé. Nincs okunk kételkedni abban, hogy Marian Kotleba fasiszta. /.../ Szükségét érezzük, hogy elhatárolódjunk tőle, és nyilvánosan, hangosan elutasítsuk ezeket a módszereket. Nem várhatunk addig, amíg az ellenállás már nem lesz lehetséges” – áll a petícióban, amelynek végén arra kérik a hasonlóan gondolkodó színházigazgatókat, kulturális intézmények vezetőit, hogy következő előadásuk előtt olvassák fel a színpadon a petíció teljes szövegét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.