A délelőtt a legifjabb nemzedék foglalkozásaival telt el. A népes gyereksereg lelkesedése a szülőket is megérintette, így a munkaasztaloknál gyermekek és felnőttek együtt lesték el a kézművesek titkait.
Lévay Zsófia nemezelő, népi játszóház-vezető, Szabadka:
„A bemutatón sokakkal szerettettük meg a nemezelést. Reggel óta dolgozunk együtt a tavaszváró játszóházban, ahol a gyerekek megtanulhatták a nemezelés alapjait. Először Jancsika bábuval kellett Tiszát ugranunk, no, ne gondoljunk a széles folyóra, a vizet egy gyönyörűséges nemezszőnyeg jelképezte, amit kalákában készítettünk Vajdaság legjobb nemezelőivel. Népdallal kezdtük a foglalkozást, majd egy hóvirág elkészítésén szorgoskodtunk, sikerrel. A fiatalok többször körbeülték az asztalt, mintegy két tucat gyerekkel szerettettük meg az ősi mesterséget. Nekem is két fiam van, így hamar megtaláltam a hangot a kicsikkel.
A nemez ismét divatba jött, ez köszönhető a gyapjú természetes anyagának, emellett esztétikus is. A lakáskultúrában is elfoglalta a megillető helyét: melegséget ad az otthonnak. Ruhadarabként ugyancsak népszerű, kiválóan szigetel, a nemezkalapon nem fúj át a leghidegebb szél sem. A hiedelmekkel ellentétben vízálló is. Alkalmas ékszerkészítésre, ehhez viszont finomabb – nem a vajdasági fél merinóra, hanem merinó - gyapjúra van szükség.
Nagy megtiszteltetés volt részt venni a nap programjában, a munka mellett vajdasági gyermekdalokat is hallhattunk, és a Juhász zenekar is hozzájárult a jó hangulathoz.”
Csonti Melinda, a Népművészet Ifjú Mestere, népi iparművész, Felsőhegy:
„Tavaszváró rendezvényként hirdettük meg a Vajdasági napot, s így a tojásfestés–a fűzfaág-fonás mellett–kiemelt szerepet kapott a programban.
Vajdaságban, a három székely faluban a viaszlevonásos tojásfestés hagyományát ápolják. Bánátban szegény volt a föld, s az emberek nagyon sokat dolgoztak, így a levélrátételes tojásfestés terjedt el. Tavasszal, az első leveleket leszedték, egy napig hagyták fonnyadni, s azt tették rá a vizes tojásra. A mai világban nem rákötik, hanem nejlonharisnyában rögzítik, s a főzéskor a minták így maradnak meg. A festéket a hagymahaja adja.Az ügyesebb kezűek, főleg az észak-bánsági Padén, a márványos tojással is próbálkoztak. A forró enyvet a főtt tojásra ujjal vitték fel, s amikor belenyúlkáltak a különböző színekbe, akkor márványos minták alakultak ki. Különlegességet jelentettek az olyan fémapplikációs módszerek, mint a patkolás. Csókán egy kovács mestermunkájaként egy rózsát készített, ami egy tojást ölelt úgy körbe, hogy a tojás sértetlen maradt.
A festett tojás a húsvéthétfői locsolkodásnál kap szerepet. Az apák–a termékenység ősi rituáléját folytatva–gyermekeikkel mentek locsolkodni. Bánátban ezt egy különleges szokás egészítette ki, a visszalocsolás, de csak azt locsoltuk vissza, akit szerettünk.
Néhány szó az ittlétünkről: tíz órától koradélutánig teljes „üzemben” dolgoztunk, s legalább százhúsz tojás dicséri az anyukák, apukák, gyerekek közös munkáját.”
Ebédidőben a gasztronómiai bemutató aratta a legnagyobb sikert. Varga Erzsébeta bukovinai székelyek lakta Hertelendyfalváról érkezett, s készített ínycsiklandozó falatokat. A körülötte lévő tömegből sokan kérdezték, és ő türelmesen válaszolt. Munkáját dicséri, hogy az elkészített kóstoló az utolsó morzsáig elfogyott.
„Megőriztük a népviseletünket, az énekeinket, a táncainkat, a mesemondást, a konyhát, a szederből és a málnából készített italainkat, mert tudni kell, hogy a többéves vándorlás alatt csak e gyümölcsökhöz jutottak hozzá eleink a Duna-mentén, s ebből főzhették a pálinkát.
Igazi különlegességgel, a gőzgaluskával érkeztem. A fánkhoz hasonlóképpen, de puhábbra készítjük a tésztáját, kelesztjük, a lábosban zsírt olvasztunk, s megsütjük, majd kiszedjük. A zsírba néhány kanál vizet öntünk, s visszatesszük a tésztát, s hagyjuk gőzölögni. Addig tartjuk benne, míg cserszegni nem kezd. Darált mákban, vagy darált dióban, vagy szentjánoskenyérben forgatjuk meg. Most az utóbbit hoztam, mert úgy gondolom, az asszonyok már nálunk is elfelejtették használni e fűszert a kalácsokban és az ételekben, így nagyanyáink ízeit idézhetjük ismét fel. Otthonról hoztam a hájas-lekváros kiflicskéket, és a tepertyűs pogácsát.”
Smit Lajos borász, Hertelendyfalva:
„A nemzetközi összehasonlításban még elmaradnak a vajdasági borok, de az utóbbi időben – a különböző szőlőfajták telepítése nyomán – kiváló minőségi borokat termeltek, s az üzleti szempontok is előtérbe kerültek. Kékfrankos, cabernet sauvignon, olaszrizling ésottonel a legnépszerűbbek. Számos ősi fajta, mint a kecskecsöcsű is megterem a vidéken.
Jómagam, gyümölcsborokkal foglalkozom, málnából és szederből készítem az italokat. 35 áras birtokomon saját magam termelem a gyümölcsöt is,. Két gyerekem van, a fiam Hollandiában dolgozik, a lányom férjnél van. Nem tudom, fogják-e folytatni a gazdálkodást, így a munka egyelőre feleségemre, s rám marad.”
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.