Az idei gombaszögi kulturális ünnepély kapcsán többször felmerült a sajtóban két néptáncegyüttes, az Ifjú Szivek és a Szőttes neve, amelyek hiányoztak a fellépők közül.
„Konkrét összegről nem esett szó”
„Olyat senki nem nyilatkozott, hogy nincs kész a műsorunk – mondta Grendel Ágota, az Ifjú Szivek igazgatója. – Papp Sándor is tudta, hogy két műsorunk van kész, a Magyar tánciskola és a Felföldi levelek. Ami pedig a túl magas honoráriumot illeti: amikor az anyagiakról akartam szót váltani, azt a választ kaptam Papp Sándortól, hogy »ti kaptok a költségvetésből támogatást, és tudom, mennyi pénzzel gazdálkodtok, ezért nektek nem fizetünk«. Erre az volt a válaszom, hogy egy profi együttesnek talán mégiscsak kellene honoráriumot fizetni. De konkrét összegről nem esett szó közöttünk. Vagyis nem tudom, mi alapján jutott arra a megállapításra, hogy az Ifjú Szivek túl sokat kér. Másrészt nem egészen értem, hogyan döntheti el valaki önkényesen, hogy fizet-e egy fellépőnek vagy nem? Mindenkinek vannak költségei, az Ifjú Szivek esetében ez egy fellépésnél, amelyre ki kell utaznia, körülbelül 100 ezer korona. De honoráriumként ennek csak egy részét kérjük. Egyebek melltt azért kérünk pénzt, mert a minisztérium, amelynek hatáskörébe az együttes tartozik, előírja számunkra, hogy legyen bizonyos bevételünk. Nem is értem, mi ezzel a gond. Hiszen a színházak is megkapják az állami támogatást, a közönség mégsem mehet be ingyen az előadásra. Meg kell fizetni a jegyet.”
Hégli Dusán, az Ifjú Szivek művészeti vezetője is megerősítette, hogy konkrét összegről nem volt szó. „Odáig el sem jutottunk – állítja. – Nem kaptunk hivatalos, írásbeli felkérést sem, ahogy az szokás. Többször előfordult már az előző években, hogy szóban meghívtak bennünket azzal, hogy számolnak velünk, az együttes emiatt más fellépéseket le is mondott, s aztán Gombaszög szervezői mást kértek fel. A magam részéről rosszindulatúnak tartom Papp Sándor kijelentéseit, amelyek az együttesünket kompromittálják. Évente legalább száz előadást tartunk, tehát legalább száz intézmény van az országban, amelyik pontosan tudja, hogy a Szivek milyen olcsón lép fel. Szerintem más dologról kellene beszélni: arról, hogy a Csemadok képtelen megfelelően megszervezni a gombaszögi rendezvényt. Minden évben ott ülök abban a bizottságban, ahol a Csemadok népművészeti fesztivál címen jelentős öszszeget kap Gombaszögre, és mégsem tudják problémamentesen megszervezni. 1994-ben a Csemadok munkatársaként én is szerveztem Gombaszögöt. Csak annyit várnék el a legújabb évfolyamok szervezőitől, hogy úgy bánjanak, úgy kommunikáljanak a résztvevőkkel, ahogyan azt mi csináltuk 11 évvel ezelőtt. Akkor soha nem volt gond a kommunikációval, meg hogy kit hívtak meg, hogy van-e szerződés vagy nincs. Normális körülmények között intéztünk el mindent. Pedig akkor, a legsötétebb mečiari időkben ezt sokkal kevesebb pénzből kellett megoldanunk, mint amennyi most áll a szervezők rendelkezésére.”
Konkoly László, a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes művészeti vezetője nem akarta kommentálni Papp Sándor szavait. Reicher Gellért, az együttes szervezőtitkára is nagyon tömören fogalmazott. Szerinte túl bő ez a téma ahhoz, hogy egyetlen nyilatkozattal tisztázni lehessen. „Nem látom értelmét, hogy újságon keresztül üzengessünk egymásnak – közölte. – Egyetlen megjegyzésem van: mi nem azzal védekeztünk, hogy nincs műsorunk. A Szőttesnek van műsora, és járjuk vele az országot. Amit pedig ugyanabban a cikkben Füzék Erzsébet, a Csemadok rozsnyói titkára mondott a Szőttes kapcsán, ahhoz nincs hozzáfűznivalóm. Nem cáfolom és nem is erősítem meg, ahogyan azt a politikusok szokták mondani.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.