Janis Joplin (Fotó: TASR/AP)
Janis Joplin 80 éve született
Sok fiatal énekesnőt hasonlítottak hozzá az évtizedek során, de többnyire már a marketingszakemberek szintjén megrekedt a merész állítás, miszerint megtalálták a blues fehér királynőjének, Janis Joplinnak az utódját. Ez ugyanis szinte lehetetlen.
Ha óvatosan, mértéktartóan élt volna, ma lenne 80 éves. De Janis Joplin tartotta magát saját szlogenjéhez: „Élj gyorsan, szeress hevesen, halj meg fiatalon”.
1970. október 3-án, 27 évesen lőtte be az utolsó adag heroint, de halálához az előzőleg elfogyasztott alkoholmennyiség is hozzájárult. Hamvait kívánsága szerint a tengerbe szórták, maradék pénzét – mintegy 2000 dollárt – a haverjai elitták.
Joplin újraírta a férfiak uralta rock- zenében a nőkre vonatkozó szabályokat. Drogozott, ivott, a bluest pedig olyan őszintén, szenvedélyesen énekelte, mint előtte senki. Több generációra hatott, mai huszonéves énekesnők is őt emlegetik fő inspirációs forrásként.
Úgynevezett „jó családban” született egy texasi kisvárosban. Nem illett bele a környezetébe, az iskolában kiközösítették, a nyomasztó valóság elől a zenébe menekült. Tinédzser korától mulatókban énekelt, főleg a fekete blues, a tragikus sorsú Bessie Smith és Leadbelly lemezei voltak rá nagy hatással.
Húszévesen San Franciscóba, a hippi-fővárosba költözött, csatlakozott a pszichedelikus rockot játszó, kommunában élő Big Brother and the Holding Company együtteshez. 1967-ben meghódították a monte- rey-i fesztivál közönségét, különösen Joplint méltatták a kritikusok. Cheap Thrills című második albumuk már a Columbia kiadónál jelent meg és listavezető lett, ezen szerepel a Piece Of My Heart című dal.
Az énekesnő 1968 végén kilépett a zenekarból, új csapatával, a Kozmic Blues Banddel 1969-ben a woodstocki fesztiválon mutatkozott be. Egy lanyha fogadtatású album után újabb zenészeket szervezett maga köré (Full Tilt Boogie Band), velük vette fel 1970 szeptemberében Pearl című ikonikus albumát. Az utolsó dalra (Buried Alive in the Blues) már nem volt ideje, az instrumentális verzióban került a lemezre.
A korong lendületes, különböző stílusokba kalandozó muzsikát tartalmaz, különösen a kíséret nélkül, halála előtt három nappal rögzített Mercedes Benz és Joplin hattyúdala, a Me And Bobby McGee emlékezetes.
Halála után többlemeznyi anyagát szedték össze. Posztumusz került be a Rock Dicsőségcsarnokába, 2005-ben Grammy-életműdíjat kapott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.