Ingrid Bergman Oscar-díjas színésznő 30 éve halt meg

<p>Harminc éve, 1982. augusztus 29-én halt meg Ingrid Bergman háromszoros Oscar-díjas színésznő, a múlt század negyvenes éveinek legnépszerűbb filmcsillaga.</p>

Ingrid Bergman 1915. augusztus 29-én született Stockholmban. Szülei elvesztése után rokonok nevelték fel, húszéves korától szerepelt filmekben. 1939-ben már a legnépszerűbb svéd sztárok egyike volt, amikor eljátszotta az Intermezzo zongoristalányát, aki beleszeret az ünnepelt, házasságban élő hegedűművészbe. A film, de főként a főszereplő felkeltette Hollywood figyelmét, és még abban az évben leforgatták az angol nyelvű változatot. Ezzel megszületett az 1940-es évek legnépszerűbb színésznője, akinek friss, természetes északi szépsége elütött az amerikai filmcsillagoktól.

Máig legnépszerűbb filmje az 1942-ben készült Casablanca, amelyben varázslatos párost alkotott a sármos Humphrey Bogarttal, bár a pletykák szerint a valóságban ki nem állhatták egymást. Bergman ezután - az író Hemingway áldásával - megkapta álmai szerepét, Mariát az Akiért a harang szól filmváltozatában. Szerepéért Oscar-díjra jelölték, és Hollywood összes filmstúdiója a kegyeiért versengett.

Az Oscart először 1944-ben a Gázláng főszerepéért vehette át: a pszichothrillerben olyan feleséget játszott, akit rablógyilkos férje az őrületbe kergetve akar megölni. 1946-ban készült a Forgószél, amelynek forgatásakor komoly nehézségeket okozott az a törvény, amely megtiltotta a három másodpercnél (illetve filmszalagon az ölelési manővert is beleszámítva 2 méter 15 centinél) tovább tartó csókot. A találékony rendező végül úgy döntött, hogy Bergman és Cary Grant tizenötször három másodpercig csókolózzon, a szünetekben pedig pár szót is válthattak egymással.

Miután a Diadalív és a Szent Johanna című filmje is hűvös fogadtatásra talált, Itáliába költözött, hogy Roberto Rossellinivel, az olasz neorealizmus legnagyobb alakjával, a Róma nyílt város rendezőjével dolgozhasson. A Stromboli című film forgatása közben egymásba szerettek, és a színésznő teherbe esett. A hír napvilágra kerülése derékba törte Bergman karrierjét, mivel papíron ekkor még egy svéd orvos felesége volt. Bár a válást gyorsan nyélbe ütötték és össze is házasodott a rendezővel, az amerikai közönség nem bocsátott meg színésznőnek, akinek filmjeit szabályszerűen bojkottálták a mozikban. Bergmannak fenékig kellett üríteni a keserű poharat: az új férjével készült filmek megbuktak, kapcsolatuk megromlott, és végül el is váltak.

Kevés hozzá hasonló formátumú sztár szenvedett ilyen sokat a hirtelen és tartós kegyvesztettségtől, de még kevesebben térhettek vissza olyan figyelemre méltó körülmények között, mint ő. 1957-ben az Anastasia című történelmi meséért megkapta második Oscar-díját, "bűnei" hivatalosan is megbocsáttattak. A filmezésen kívül fellépett színházban, sőt próbálkozott a televízióval is. Filmszerepeit a hatvanas években már erősen megválogatta, kimagasló alakítást nyújtott a Szereti ön Brahmsot? és Az öreg hölgy látogatása című filmben, valamint vénkisasszony fogorvos-asszisztensnőként a Kaktusz virága című vígjátékban.

Harmadik Oscar-díját 1974-ben kapta meg a Gyilkosság az Orient Expresszen című krimi epizódalakításáért - e teljesítményével az utolérhetetlen, négy Oscar-díjjal honorált Katherine Hepburn mögött egészen a legutóbbi időkig a második helyen állt a színésznők között, csak idén érte utol a szintén három arany szobrocskával rendelkező Meryl Streep. 1978-ban visszatért Svédországba és elvállalta az Őszi szonáta egyik szerepét - ekkor első és egyetlen alkalommal forgatott Ingmar Bergman rendezővel.

A hetvenes évek végén megtámadta a rák. 1982-ben még be tudott fejezni egy tévéfilmet Golda Meir izraeli miniszterelnök életéről, utolsó szakmai elismerését, az Emmy-díjat is ezért kapta.

Ingrid Bergman 1982. augusztus 29-én, 67. születésnapján hunyt el Londonban. Három házasságából négy gyermeke született, ikerleányai közül Isabella Rossellini szintén filmszínésznő lett, amellett hosszú évekig a Lancome illatszercég sikeres modellje volt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?