Hogyan éltünk? – Szlovákia a 20. században

Pozsony. Mától látogathatja a nagyközönség a Szlovákia 20. századi történetét bemutató, Hogyan éltünk? című kiállítást a Szlovák Nemzeti Múzeum Vajanský rakparti épületében.

Pozsony. Mától látogathatja a nagyközönség a Szlovákia 20. századi történetét bemutató, Hogyan éltünk? című kiállítást a Szlovák Nemzeti Múzeum Vajanský rakparti épületében.

Az október végéig megtekinthető tárlaton több mint kétezer tárgy, számos kordokumentum (például iratok, filmhíradók, hangfelvételek és fényképek) segítségével elsősorban az úgynevezett kisember mindennapjait, megpróbáltatásait igyekeznek megjeleníteni körülbelül 1200 négyzetméteren. Ehhez nemcsak a múzeum anyagát használták fel, hanem számos közintézmény archívumában is kutattak a szakemberek, sőt, Bécsből, Prágából és Budapestről is kölcsönöztek.

A kiállítás tervezői segítik az érdeklődőt, hogy könnyebben eligazodjon az elmúlt évszázadban tett virtuális bolyongása során. Hét főbb korszakra bontják a bemutatott időszakaszt, neves történészek (például Dušan Kováč, Roman Holec és Ivan Kamenec) által készített kísérőszöveget kínálnak meghallgatásra minden fontosabb fejezetnél. Másfelől azonban kellő szabadságot is biztosítanak a múzeumlátogatónak, hogy saját képet alkothasson a közel- és félmúltról. Ez a képzeletnek biztosított mozgástér egyébként elengedhetetlen, hiszen a vendégek zöme életkortól függően hosszabb-rövidebb ideig élő részese volt az előző évszázadnak, többé-kevésbé szubjektívan viszonyul ahhoz.

A jobbára időrendi sorrendben elrendezett, „korszakolva tema?tizált” anyag – amelyből tegnap még az újságírók is csak ízelítőt kaptak – képet ad az első világháború előtti és alatti időszakról, a Csehszlovák Köztársaságról és az azt követő Tiso-féle szlovák államról, az 1945 és 1948 közti többpártrendszerről és a magyarok kitelepítéséről, majd – további belső tagolással – a pártállami időkről és a rendszerváltás utáni első bő egy évtizedről.

A tárlat célja nem az, hogy rengeteg információt zúdítson a betérőkre, hanem egy-egy jellemző tárgy, dokumentum bemutatásával a kor szellemét igyekszik érzékeltetni. Válogatás látható például a két világháború közti választási plakátokból, a hatvanas évek reformkorszakában Alexander Dubčeknek írt képeslapokból, megtekinthetjük az első szlovák űrhajósnak, Ivan Bellának a Mir űrállomáson viselt öltözetét stb.

A kiállítás október 31-ig, naponta 9 és 17 óra közt várja a látogatókat. Az intézmény őszig számos kísérőrendezvényt is tervez, például korabeli filmek beszélgetéssel egybekötött bemutatóit. Ezekről és a kiállításról a www.snm.sk és a www.20storocie.sk honlapon folyamatosan frissített információk olvashatók. (kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?