Budapest. Gróf Széchenyi Ödön Németországban őrzött kéziratos hagyatékának hazatérése alkalmából rendeztek ünnepséget szombaton Budapesten, az Országos Széchényi Könyvtárban.
Az anyagot a Németországban élő Széchényi Alexandra grófnő (Alexandra Freifrau von Werde) őrizte meg az utókor számára. A hagyaték hazatérését a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának három éve indult Ithaka programja tette lehetővé. A program szándéka, hogy a külföldön lévő, ám magyar vonatkozású műtárgyak, forrásanyagok visszakerüljenek Magyarországra. A minisztérium jóvoltából az idén második alkalommal gazdagodik a nemzeti könyvtár Széchényi anyagokkal. Az év elején Széchenyi Zsigmondné helyezett el értékes iratokat a gyűjteményben. Akkor Széchényi Viktor és Széchényi Dénes hagyatékából kerültek dokumentumok az intézménybe, akik a könyvtáralapító gróf idősebbik gyermekének, Széchényi Lajosnak a fiai voltak.
Ezúttal a másik fivér, Széchenyi István, Ödön nevű fiának kéziratos anyagával gazdagodik a könyvtár.
Széchenyi Ödön (1839-1922) szervezte meg a pesti tűzoltóságot, a török szultán meghívására közreműködött az ottani tűzoltási szervezet létrehozásában. Jelentős szerepet játszott a magyar hajózás, valamint a nemzetközi mentőszolgálat fejlesztésében, illetve kezdeményezésére valósították meg a budavári siklót.
Az ismertető szerint az iratanyag főleg Széchenyi Ödön életútját dokumentálja, de található benne forrás a legnagyobb magyar másik fiára, Széchenyi Bélára, valamint a szülőkre vonatkozóan is. Széchenyi Béla (1837–1918) földrajzi és geológiai kutatató volt, több expedícióban vett részt.
Az értékes forrásanyagot 2002-ben tárják a nagyközönség elé, a könyvtár alapításának 200. évfordulójáról megemlékező kiállításon.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.