Folttisztítás

Kézimunkák tisztítása. A batikolt holmit nem moshatjuk házilag, csak ha nagyon finom. Ez esetben egészen finom benzinnel tisztítható. De tanácsos kicsi darabkán kipróbálni.
A gyöngyhímzést vagy horgolást is kimoshatjuk benzinben, kifeszítve szárítjuk és nem vasaljuk, mert összetörnénk a gyöngyöket.

Kézimunkák tisztítása. A batikolt holmit nem moshatjuk házilag, csak ha nagyon finom. Ez esetben egészen finom benzinnel tisztítható. De tanácsos kicsi darabkán kipróbálni.

A gyöngyhímzést vagy horgolást is kimoshatjuk benzinben, kifeszítve szárítjuk és nem vasaljuk, mert összetörnénk a gyöngyöket. Persze, nem dörzsöljük, csak nyomogatjuk, a benzint többször cserélve.

Arany-, illetve ezüsthímzést csak akkor tisztíthatunk szépen, ha valódi a fémfonál, különben megfeketedik. Pl. fehérhímzést, valódi aranyfonállal kevertet, nyugodtan moshatunk gyenge szappanoldatban. Egy szálon mindig kipróbáljuk. Ha nem valódi fémszál, megfeketedik. A régi népies hímzéseket jobb benzinben mosni, hogy ne fakuljanak a szép színek.

Gobelint is benzinben mossunk. Kifeszítve szárítjuk, visszáján, könnyedén vasaljuk.

A bélelt holmit mindig meg kell szabadítani a bélésétől, a párnát töltelékétől, zsinór- stb. díszétől.

Ha régi, megsárgult, de még erős anyagú hímzést mosunk, parányi klórmeszet tehetünk a vízbe. De nagyon keveset és csak tiszta fehér munkánál. Fekete alapú, fekete hímzést, pl. ruhát, feketekávéban öblítünk.

Kesztyű tisztítása a következő: Szarvasbőr kesztyűt egészen langyos, szappanos vízben nyomogatva mossuk, majd kiöblítve tiszta, erősen szappanos vízbe mártjuk, és úgy szárítjuk. ĺgy nem lesz kemény.

Fekete selyemkesztyűt spirituszban áztatunk. Jól kinyomkodjuk, kendőbe csavarva szárítjuk. Kendő között vasaljuk.

Fehér selyemkesztyűt gyengén sós, langyos szappanos vízben mossuk, kendőn át vasaljuk.

Világos glaszékesztyűt kis tálba öntött benzinben jól kidörzsöljük, aztán két tiszta ruha közt, vagy a kezünkön, igen gyorsan szárazra dörzsöljük, nehogy megfoltosodjék. Azután jól belefújunk, hogy az ujjak ne száradjanak össze, és szellőzni hagyjuk.

Az antilopkesztyűt is így szárítjuk. A kesztyűt nem szabad összegömbölyítve eltenni, hanem hosszában fektetve.

Kifényesedett sötét szövetruhák tisztítása. Egy liter langyos vízben feloldunk darabka finom háziszappant. Azután féldeci szalmiákszeszt és ugyanannyi tiszta alkoholt öntünk hozzá. Ebbe mártott kefével a ruhát alaposan átkeféljük, utána tiszta, meleg vízzel, melybe szintén öntünk kevés alkoholt. Félig nedvesen, ruhán keresztül vasaljuk. Vasalás után legalább fél napig szikkadni hagyjuk, különben nagyon gyűrődik.

Kocsikenőcs-foltot terpentinbe áztatunk, azután a terpentint benzinnel eltüntetjük

Konyhaasztalról és a kézről a gyümölcsfoltot kénezéssel tüntethetjük el.

Lakkozott tárgyak tisztítása. Vízzel sohasem szabad megmosni a lakkozott dolgokat, pl. tálcákat, kínai szekrénykét stb. Hanem puha rongyra néhány csöpp finom táblaolajat öntünk, aztán a rongyot lisztbe mártjuk – finomlisztbe! – s ezzel dörzsöljük át a tárgyat. Ha megszáradt, puha ruhával fényesre töröljük.

Légypiszkot ecetes vízbe mártott rongyocskával tisztíthatunk ki, dörzsölni nem kell és nem is szabad, csak hozzáérintgetjük a kis folthoz. A vizet többször kell cserélni, mindig tiszta rongyrészt mártunk a vízbe. Alkoholos víz is jó, régibb foltokhoz pedig szalmiákszeszes vizet veszünk, de előbb kipróbáljuk, nem árt-e az anyag színének.

Levesfoltot úgy kell tisztítani, mint a zsírfoltot.

Makacs rozsdafoltot fémtárgyakból úgy tüntethetünk el, hogy egyenlő arányban keverünk sósavat vízzel. Ebbe tiszta rongyot mártunk, s ezzel dörzsöljük ki a rozsdafoltot. Alaposan le kell utána mosni tiszta vízzel, különben kimarja a fémet. Azután áttisztítjuk fémtisztítóval. A sósav a ruhát is kieszi, nagyon óvatosan kell vele bánni.

Mészfoltot erősen higított vasmentes sósavval vagy citromsóoldattal moshatunk ki, óvatosan a foltra csepegtetünk belőle, azután kimossuk tiszta vízben.

Mintás selymet legjobb bóraxos vízben mosni, a víz csak langyos legyen. Az öblítővízbe öntsünk kevés ecetet.

Mosásban megbarnult sárga anyag visszanyeri a színét, ha higított ecetbe áztatjuk. Langyos vasalóval szabad csak vasalni, teljesen szárazon.

Műselyem holmit (kézimunkát) a következőképpen mosunk: Fél liter forró vízben feloldunk négy-öt kanálka Lux mosószert. Azután a vizet egészen langyosra hűtjük. Ebben a vízben húzogatjuk a műselyemholmit, de sem nyomkodni, sem csavarni nem szabad, mert felborzolódik. Ugyanígy öblítjük, langyos vízben. Azután kirázogatjuk belőle a vizet, formájára húzogatva, tiszta ruha közt szikkadni hagyjuk, félig nedvesen, tiszta, száraz ruha között vasaljuk.

Olajfestésű falak lemosása. A szappan nem mindig tesz jót az olajfestéknek. Jobb, ha burgonyát reszelünk, ezt a pépet elkeverjük vízzel, és ezzel mossuk le a falat.

Olajfesték-foltot bútorból terpentinnel vagy petróleummal veszünk ki. A foltot megnedvesítjük, azután megpróbáljuk ledörgölni, a maradékát terpentinbe mártott ronggyal dörzsöljük ki.

Olajfoltot bőrből szalmiákszeszszel tüntetjük el. Rongyocskát mártunk a szalmiákba, és azzal érintgetjük a foltos helyet. Vigyázni kell, hogy a bőr színét meg ne támadja.

Olajfoltot posztóterítőből (biliárdasztal-terítőből) úgy veszünk ki, hogy a folt alá többszörösen öszszehajtogatott itatóst teszünk, és alaposan összenyomjuk. Közben cserélgetjük az itatóst.

Olajpecsétet terpentinbe mártott kis kefével dörzsölünk ki, a folt szélétől a közepe felé.

Porfoltot meleg vízzel tisztíthatunk ki, melybe kevés szalmiákszeszt és tiszta alkoholt öntöttünk, ebbe mártjuk a kefét, azután tiszta vízbe mártott kefével keféljük át az anyagot. Kényes színű szövetet csak gyengén alkoholos vízzel kefélünk.

Posztóból (nemezlapból) tintafoltot szalmiákszesz és terpentinszesz egyenlő arányú keverékével lehet kidörzsölni. Lila tintát azzal sem.

Prémek tisztítása. Jól kiporoljuk, kikeféljük, azután tiszta cserépedényben tiszta korpát melegítünk, folytonosan kavarva, hogy meg ne barnuljon, ezt a meleg korpát a prémbe jól néhányszor beledörzsöljük, s utána alaposan kikeféljük.

A prém selyembélését alkoholba mártott ronggyal dörzsöljük át.

Fehér prémet is kimoshatunk, ha már a szárazon való tisztítás nem használ neki. Egészen finom mosószappant megfőzünk tiszta vízben, azután ruhán átszűrjük, fölhígítjuk s langyosra hűtjük. A prémet, melyről persze a bélést, vattát lefejtettük, ide-oda húzogatjuk benne, míg teljesen megtisztul, közben a vizet többször cseréljük. Ha tiszta, alaposan öblítjük, egészen gyenge kékítős vízben újra átöblítjük, s csavarás, kinyomás nélkül akasztjuk föl száradni. Félig szárazon egészen ritka fésűvel fésüljük át, ha teljesen megszáradt, ugyanezt ismételjük sűrű fésűvel. Aztán finom rizsporral szórjuk be, s puha kefével átkeféljük. Aztán újra kibéleljük.

Padló tisztítása. Erős zsírfoltot a következő szerrel vehetünk ki: három rész agyagport keverünk egy rész szénsavas nátronnal, kevés vizet öntünk hozzá, péppé gyúrjuk. Ebből teszünk a foltra, nyolc órán át rajta hagyjuk. Letöröljük.

Padlóból a festékfoltot úgy tüntetjük el, hogy a festék vastagabb rétegét óvatosan késsel lekaparjuk. Azután petróleumos rongygyal mossuk át. Ha nem tűnt el, nátronlúgot csöppentünk a foltra és kis idő múlva ronggyal dörzsöljük ki.

Az Ünnep kiadása, Budapest, 1936

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?