Ezt a 10 filmet várjuk legjobban 2025-ben

dd

Ne szépítsük: 2024 a nagy melléfogások, megkésett folytatások, bukott szuperhősös spin-offok és túlhájpolt művészfilmek éve volt. Idén szerencsére kevesebb megkésett folytatást terveznek Hollywoodban, sci-fikből és szuperhősökből viszont várható egynéhány. 

Akik a filmsztárok alapján választanak nézni valót, íme, egy gyors lista: Timothée Chalamet, Edward Norton, Adrien Brody, Tom Cruise, Jamie Foxx, Cameron Diaz, Ben Affleck, Jason Momoa, Robert Pattinson, Gal Gadot... Akiket jobban érdekel a rendezők munkássága, azok James Camerontól kezdve Paul Thomas Andersonon át Steven Soderbergh-ig számos fontos mester alkotásának örülhetnek a következő tizenkét hónapban. 

 

Adrien Brody, az emigráns 


A tavalyi velencei filmfesztiválon, vagyis fél évvel ezelőtt debütált A brutalista című film, amelyet az amerikai mozik karácsony előtt kezdtek vetíteni, hozzánk viszont csak január 23-án érkezik. Adrien Brody egy Amerikába menekülő magyar holokauszttúlélő építészt alakít benne. A főhős, Tóth László szeretné újraépíteni karrierjét, valamint a házasságát Erzsébettel, miután a háború alatt elszakadtak egymástól. Pennsylvaniában állapodik meg, ahol a gazdag és befolyásos gyáros, Harrison Lee Van Buren felismeri a fiatalemberi tehetségét. Ám a hatalomnak és az örökségnek nagy ára van. Erzsébetet Felicity Jones játssza, a filmeben Guy Pierce és Vanessa Kirby is fontos szerepet kapott.

Adrien Brody eddig is többször hangsúlyozta, hogy rendkívül büszke magyar származására, és mivel fotográfus édesanyja 1956-ban emigrált Amerikába, közel érzi magához a karaktert. A brutalista több jelenetét Budapesten forgatták. 

 

A teljesen ismeretlen Bob Dylan 

Február 6-án, vagyis az amerikai premier után másfél hónappal érkezik a hazai és magyarországi mozikba a fiatal Bob Dylan életének fordulópontjáról szóló Complete Unknown című film, James Mangold rendezésében. A legendás amerikai dalszerző-előadót Timothée Chalamet alakítja, aki több interjúban elmondta, mennyire hálás a sorsnak, amiért a szokásos pár hónapos taposómalom helyett négy évig tartott a forgatás. Ezalatt volt ideje megtanulni gitározni 30 Dylan-dalt és sokáig gyakorolhatta Bob Dylan jellegzetes hanghordozását is. A film, amely a Like a Rolling Stone című, több szempontból is korszakalkotónagy sláger egyik soráról kapta címét, Magyarországon (rejtélyes okokból) Sehol se otthon címmel fut majd, Joan Baezt, a hatvanas évek ünnepelt folkénekesnőjét, Dylan lelki társát Monica Barbaro alakítja benne, Johnny Cash szerepét Boyd Holbrook kapta, Pete Seeger pedig Edward Norton lesz, aki szintén a film kedvéért tanult meg gitározni.
 

Sötét bőrű Hófehérke

 

Egy újabb Disney-rajzfilm élő szereplős változata készült el, amelyben igazi sztárparádé várható. A címszerepet az a Rachel Zegler alakítja, akit Steven Spielberg fedezett fel, négy évvel ezelőtt, és hatalmas harcot vívott a stúdióval azért, hogy a fiatal lány játszhassa Mariát az általa rendezett West Side Story-ban. A Hófehérke kapcsán is kitört a háború, mivel az eredeti mese kiemeli a főszereplő hófehér bőrét, Rachel Zegler bőre viszont a társadalmilag elvártnál sokkalta sötétebb. Halle Bailey, a 2023 nyarán bemutatott A kis hableány főszereplője állt ki legharciasabban kolléganője mellett, talán azért, mert őt is bőrszíne miatt bírálták Ariel-alakítása kapcsán. A várva várt, pazar kivitelezésű mesefilm, amelyben a gonosz királynőt Gal Gadot alakítja, március 21-én kerül mozikba. 


Kifordított kísértethistória


Steven Soderbergh feltehetően még sosem dolgozott olyan műfajban, amelyet ne akart volna átalakítani, újragondolni és/vagy feldarabolni. Az amerikai filmipar egyik leginnovatívabb és legsokoldalúbb rendezője nemrég úgy döntött, hogy modernizálja a kísértetházas zsánert. Miután egy talpraesett családanya (Lucy Liu) és alig-alig funkcionáló családja beköltözik új, New Jersey-i álomotthonukba, gyanítani kezdik, hogy nem ők az egyetlen lakók a házban. Ez az alaphelyzet nyilván sokaknak ismerős, arra azonban talán senki sem számított, hogy egy bátor rendező a folyosókon száguldozó nyughatatlan kísértet szemszögéből láttatja a történetet. Soderbergh pont erre vállalkozott, A január 24-én mozikba kerülő The Presence (A jelenlét) új életet lehelhet ebbe a kissé elkoptatott filmes műfajba. 


Egy tinibálvány veszélyes küldetésben


Az Élősködők (Parasite) című filmjéért megérdemelten Oscar-díjas dél-koreai Bong Joon-ho kiszemelte magának Robert Pattinsont, a tíz-tizenöt évvel ezelőtti tinilányok nagy kedvencét, aki az Alkonyat-filmek óta azt igyekszik bizonyítani, hogy ő egy rendkívül sokoldalú színész. Bong Joon-ho Mickey 17 című filmjében egy önkéntes űrhajóst alakít, akit egy jeges, távoli bolygó kolonizálására küldenek. A halálozási ráta meglehetősen magas, így küldetése igen veszélyes. Csillagközi balesetek, rejtélyes kozmikus halálesetek kísérik a felfedezők útját. Ráadásul belép a képbe a klónozás – nemcsak, mint a sokszorosított példányok által okozott káosz eszközeként, hanem egzisztencialista kérdésként is. A rendező legalábbis azt ígéri, lesz min elgondolkodnunk márciusban a mozikban. A további szerepekben Toni Collette, Mark Ruffalo, Steven Yeun és a Blink Twice-os Naomi Ackie lesz látható. 
 

Leszámolás a hippikorszakkal


A Baktan Cross-i csata augusztus 8-án kerül a mozikban Leonardo DiCaprio főszereplésével, a további szerepekben Regina Hall, Sean Penn, Alana Haim, Teyana Taylor és Benicio del Toro látható, ám itt a rendező neve a legfontosabb. Paul Thomas Anderson, ez az egyéni stílusú rendező rábukkant a Vineland című Thomas Pynchon-regényre, amelynek főbb motívumait ugyan tartalmazza ez a film, de állítólag sok a „hozzáköltött“ jelenet. A történet 1984-ben játszódik Észak-Kaliforniában, a szereplők próbálnak leszámolni a hatvanas évekbeli életükkel, illetve annak következményeivel. Az egykori szabad szexuális szenvedélyek és naiv politikai motivációk azonban nem hajlandóak eltűnni az életükből. A filmben jelentős szerepet kapnak a karakterek múltjából felbukkanó figurák, érzések és emlékek. Thomas Pynchon Vineland-je részben párkapcsolati dráma, részben részben pedig politikai thriller – a huszadik század Amerikájának különös megidézése, amely egy nem éppen harmonikus jövő felé tart.

 

A harmadik Avatar-film

James Cameron több időt töltött el az Avatar 3 utómunkálataival, mint amennyit a legtöbb rendező egy egész filmre fordít. Az Oscar-díjas rendező sosem volt azzal vádolható, hogy elsietné a dolgokat. Alaposságára jellemző, hogy az 1997-es Titanic készítésekor valósággal szakértőjévé vált a témának, a forgatás előtt még a roncshoz is lemerült az Atlanti-óceán mélyére Az író-rendező még 2022-ben elmondta, hogy az Avatar 3 és 4 jeleneteit már az első film készítésekor leforgatta, hogy elkerülje a fiatalabb szereplők kiöregedését, elrettentő példaként hozva a Netflix Stranger Things című sorozatát. A kanadai rendező egyébként a jelek szerint teljesen beleszeretett Új-Zélandba: miután évekig Peter Jackson cégénél dolgozott (Jackson rendezte a Gyűrűk ura és a Hobbit-trilógiákat, amelyeket a szigetországban forgattak), tavaly kijelentette, hogy a jövőben minden filmjét Új-Zélandon szeretné leforgatni. A legújabb Avatar a jelenlegi tervek szerint 2025 karácsonyán kerül a mozikba, kétévnyi utómunkálatokat követően. 

 

Az utolsó lehetetlen küldetés


Amikor utoljára láttuk Ethan Huntot, a Tom Cruise alakításában halhatatlanná vált szuperkémet a Mission Impossible-ben, éppen siklóernyővel menekült a két kulcs egyikével, amely remélhetőleg segít neki a további kalandok során. Hősünk visszatér, hogy befejezze küldetését. A film premierjét eredetileg tavaly nyárra tervezték, de a hollywoodi sztrájksorozat miatt alaposan megcsúsztak az utómunkálatokkal, ami nem is baj, mert így legalább maradt egy szusszanásnyi időnk az előző rész megemésztésére. A sorozat állandó szereplői, Ving Rhames, Simon Pegg, Angela Bassett és Vanessa Kirby természetesen visszatérnek egy utolsó villanásra, ahogy a kulcsemberek (figyelem: szóvicc!), Haley Atwell, Pom Klementieff, Esai Morales és Shea Whigham is felbukkannak május 16-án a mozikban.


Brad Pitt mint autóversenyző


Ki gondolta volna, hogy lehet közös részhalmaza a Forma 1 nevű utazó cirkusz és az örökifjú hollywoodi szex-szimbólum, Brad Pitt rajongóinak. Maga Brad Pitt sem számított rá két-három évvel ezelőtt, hogy hamarosan egy F1-es pilótát faragnak belőle. De mivel „van az a pénz“, nagymenő versenyzőként lép színre idén nyáron, egész pontosan június 27-én. A film több jelenetét a Hungaroringen forgatták, Brad Pitt tavaly több héten át Budapesten tartózkodott. Egy érzékeny, labilis idegzetű versenyzőt alakít, aki egy komoly baleset után visszavonult. Amikor azonban megjelnik a színen egy csodagyerek, engedi magát visszacsábítani a nagy ligába, hogy edzője lehessen az új üstökösnek. A film rendező Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick), Kerry Condon, Javier Bardem és Tobias Menzies is fontos karaktereket játszanak benne.

 

Superman újratöltve


Július 11-től nincs helye a kétségekkel teli fanyalgásnak, üzenik az új Superman-film alkotói, akikkel nem merünk vitába szállni, hiszen egy sikerszériát folytatnak tovább, a rajongók nagy örömére. James Gunn a DC Cinematic Universe 2.0 új kreatív agytrösztjeként dobja piacra első nagy projektjét. Láthatatlan zárójelben jegyezzük meg a rajongók kedvéért, hogy a Creatures Commandos inkább csak egy úgynevezett „soft launch“ volt, vagyis nem kell hülyének nézni a nézőket. Most David Corenswet veszi fel a vörös köpenyt, hogy eljátssza Supermant és való világbeli alteregóját, Clark Kentet. Rachel Brosnahan kapta Lois Lane kisasszony szerepét. Az első előzetes alapján megkockáztatjuk, hogy az eredeti képregények gyűjtői is elégedettek lesznek ezzel a feldolgozással. 
 

Egy őszintére tervezett film 


Nyilván kitalálják, kiről szólhat a Michael című életrajzi film. Főhősünk már gyerekként figyelemre méltó előadói kvalitásokat csillogtatott meg a bátyjaival alapított Jackson Five-ban, később pedig globális szupersztár lett. Michael Jackson szerepére szintén globális castingot hirdettek, végül unokaöccse, a 27 éves Jafaar Jackson kapta a szerepet, aki az első fotók alapján a megtévesztésig hasonlít nagybátyjára. Jermaine Jackson fia nemcsak a családi arcvonásokat örökölte, hanem tánctehetséget is, sőt, állítólag a hangja is figyelemre méltó. A rendező, Antoine Fuqua nevét főleg az akciófilmek és a krimik kedvelői ismerik (Orvlövész, Brooklyn mélyén, Támadás a Fehér Ház ellen, A Védelmező), de készített dokumentumfilmet Muhammad Aliról, sikeres videóklipekkel kezdte pályáját, gyerekként pedig Michael Jackson klipjei tetszettek neki leginkább az MTV műsorán. Azt ígéri, a Jackson-film őszinte és emberi lesz, tele lelki traumákkal, hullámhegyekkel-völgyekkel. Az október 3-án debütáló film egyik producere az a Graham King, aki a Bohemian Rhapsody körül is bábáskodott. 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?