Tihany. A Tihanyi alapítólevélnek emléket állító térplasztikát avattak tegnap Tihanyban; a Szentendrén élő Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész alkotása hét méter hosszú, 85 centiméter magas, s a falfelületére az alapítólevél magyar szavait vésték.
„Eligazodási pont”
Tihany. A Tihanyi alapítólevélnek emléket állító térplasztikát avattak tegnap Tihanyban; a Szentendrén élő Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész alkotása hét méter hosszú, 85 centiméter magas, s a falfelületére az alapítólevél magyar szavait vésték. Kőbe vésték András király alapítólevelének magyar kifejezéseit, hogy „aki erre jár, tűnődjön el; voltak alapítók és megőrzők, volt magyarság és volt kultúra 950 évvel ezelőtt is” – mondta a térplasztika avatásakor Korzenszky Richárd, a tihanyi apátság perjele. „Az alapítólevél jelenti számunkra az európaiságot, a kereszténységet és a gyökereinket, Tihany eligazodási pont” – hangsúlyozta. A nagy becsben tartott első nyelvemlékünk – amely 58 magyar közszót és ragot, valamint 33 magyar képzőt tartalmaz –, az évszázadok során elvesztette ugyan a királyi pecsétjeit, de az eredeti pergamen fennmaradt, s ma a Pannonhalmi Bencés Főapátság Levéltárában őrzik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.