Babarczy László (1941 - 2022) (Képarchívum)
Elhunyt Babarczy László rendező
Hosszú betegség után nyolcvanéves korában meghalt Babarczy László Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színházrendező, színigazgató, egyetemi tanár, érdemes és kiváló művész, a kaposvári Csiky Gergely Színház örökös tagja.
A hírt lánya, Babarczy Eszter esztéta, irodalmár közölte a sajtóval.
Babarczy László pályája során a világirodalom legismertebb darabjait állította színpadra. Rendezett Brechtet (Az anya, Kurázsi mama, Baal), Moliére-t (Tartuffe, A nők iskolája), Shakespeare-t (Szeget szeggel, III. Richárd, Tévedések vígjátéka), de otthonosan mozgott a magyar szerzők értelmezésében is (Örkény: Pisti a vérzivatarban; Móricz: Rokonok; Molnár: Liliom, Spiró: A kert).
1966-ban diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendező szakán. Élete negyven éve elválaszthatatlanul egybeforrt ezzel az intézménnyel, ahol 1969-től folyamatosan tanított tanársegédi, adjunktusi, docensi, majd 1990-től egyetemi tanári minőségben. 1990/91-ben az egyetem rektorhelyettese, 1991-1994 között pedig rektora volt.
1966-tól 1969-ig tagja a Pécsi Nemzeti Színháznak, 1969-től 1973-ig a budapesti Nemzeti Színháznak. 1973-ban a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződik, rendezői minőségben, majd 1974-1981-ig a színház főrendezője, 1978-2007 között pedig igazgatója. Nevéhez fűződik a Kaposvári Egyetem Színházi tanszékének létrehozása, amelynek vezetője volt a 2008-as tanévig.
„Ha valaki ismeri az emberiség kultúrtörténetét, az tudja, hogy a színház ősi és örök és alapvető. A világ élményszerű megismerésének, megközelítésének a legősibb formája. Ezt a mostani társadalmak sem tudják nélkülözni” – fogalmazott a Népszabadságnak adott 2016-os interjújában Babarczy László.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.