Egy hazánkban szinte ismeretlen műfajt népszerűsített (Fotó: TASR)
Elhunyt a nemzetközi hírű szlovák művész
Nyolcvanhat éves korában elhunyt Milan Sládek világhírű szlovák pantomim-művész, koreográfus és rendező, aki jelentős mértékben befolyásolta a műfaj fejlődését. Pedagógusként és szervezőként is fontos munkát végzett, ő alapította például Nyugat-Európa első pantomimszínházát Kölnben.
Milan Sládek a hatvanas években egy Csehszlovákiában addig szinte teljesen ismeretlen műfajt kezdett el népszerűsíteni. Már 1959-ben, huszonegy évesen létre hozta első társulatát Prágában, Eduard Žlábek táncos-koreográfussal közösen. Francia példaképei, Jean-Gaspard Deburau és Marcel Marceau munkásságára alapozott, de nagyon hamar kialakította saját színpadi nyelvét. Közel állt hozzá a klasszikus pantomim, a paródia és a szatíra is.
Csehszlovákia 1968-as szovjet megszállását követően az elsők között emigrált, előbb Svédországba, majd onnét 1974-ben a németországi Kölnbe költözött, ahol Kefka néven nyitotta meg saját színházát. Bejárta a világot, 55 országban láthatták a nézők előadásait.
A bársonyos forradalom után immár világhírű művészként tért vissza Szlovákiába, olyan kultikus előadásokkal a tarsolyában, mint A napraforgó, A Pierot szerelmei, a Chocho San, illetve az ószövetségi történetek alapján készült színpadi művek.
Pozsonyban aktívan kivette a részét a szabad színházi élet kialakításában. Az ő nevéhez fűződik például az Aréna Színház megalapítása 1992-ben. A siralmas állapotban lévő Duna-parti épület felújítását maga irányította, és négy évvel később már nemzetközi pantomim-fesztivált szervezett ott.
2002-től ismét Köln lett a bázisa, de rendszeresen visszajárt Szlovákiába. Még nyolcvanon túl is lelkesen dolgozott, tanított, és külföldi fellépéseket is vállalt.
Milan Sládek 2000-ben munkásságáért átvehette a Ľudovít Štúr-érdemrendet Rudolf Schuster akkori köztársasági elnöktől, két évvel később pedig megkapta a Jozef Kronerről elnevezett életműdíjat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.