Egyre dráguló látványosság

Valamit csak hozott az Európai Unió – nyugtázhatják a pozsonyiak és mindazok, akik csak egy kicsit is ismerik a Kis-Kárpátok alatti város történelmét. Két évvel ezelőtt ugyanis feltámadt az igény a „békebeli” idők felelevenítésére. Pozsony-Pressburg-Prešporok így ismét koronázási várossá vált.

Könözsi István felvételeA történet gyökerei több mint négy és fél évszázaddal nyúlnak vissza az idők homályába. 1526 augusztusának 29. napján II. Lajos király csapatai Mohácsnál vereséget szenvedtek a török hadaktól, és maga a király is elesett. Mivel utód nélkül halt meg, rövidesen belső harcok kezdődtek a királyi korona megszerzéséért. A két vetélytárs oldalán felsorakozott a teljes magyar nemesség; míg Szapolyai Jánost a kis- és középnemesek támogatták, a Habsburg-ház sarját, I. Ferdinándot a magyar mágnások és a királyi udvar.

Szapolyai János lépéselőnybe került, és 1526. november 10-én Székesfehérváron királlyá választatta, egy nappal később pedig megkoronáztatta magát. Mivel azonban Habsburg Ferdinánd a Jagellókkal kötött szerződés értelmében jogosan tartott igényt a trónra, Pozsonyban hívta össze a magyar országgyűlést, mely 1526 decemberének 17-ik napján királlyá választotta. Magyarország fölött ismét két király uralkodott, ami az Árpád-házi uralkodók kihalását követően, úgy tűnik, kezdett hagyománnyá válni. A vitát végül is a kor szokásaihoz mérten nagyon diplomatikusan oldották meg, hiszen Szapolyai János és I. Ferdinánd 1538 februárjában megkötötte a nagyváradi békét, minek értelmében kölcsönösen elismerték egymás királyságát. Szapolyaié maradt Erdély, valamint az ország középső és északkeleti része, míg Ferdinándé Magyarország nyugati része, Horvátország, és a Dunántúl egy jelentős darabja.

Szapolyai János 1540-ben bekövetkezett halálát követően Habsburg Ferdinánd jogot formált a magyar királyság egészére, ami viszont ellentétben állt az oszmán-török birodalom hatalmi törekvéseivel. 1541-ben a török hadak elfoglalták az ország központját, Budát, két évvel később pedig a koronázó várost, Székesfehérvárt is. Magyarország három részre szakadt: középső része a töröké, Erdély Szapolyai János utódjáé, Zsigmond Jánosé lett (mint a szultanátushoz tartozó, viszonylag önálló fejedelemség). Nyugat-Magyarország Habsburg Ferdinándé maradt; Pozsony „fényes pályafutása” tehát a legsötétebb időkben vette kezdetét.

1563. szeptember 8-án koronáztak első ízben magyar királyt Pozsonyban; nem mást, mint I. Ferdinánd német-római császár fiát, Miksát. Ezt követően 267 éven keresztül, egészen 1830-ig Pozsony volt a magyar királyok koronázási városa. Tíz király, egy királynő és tíz királyi feleség fejére tették fel a koronát a Szent Márton-székesegyházban; a megkoronázottak mindegyike cseh és német király is volt egyben, némelyikük pedig német-római császár is, ami bizonyos szinten a közép-európai térség egyesítését is jelentette.

A történelmi tényekhez talán még annyit, hogy a város Mária Terézia uralkodása idején élte fénykorát. Ekkor vált Magyarország legnagyobb településévé; a városfalak és kapuk 1775-ben történt ledöntésével és a vizes árkok feltöltésével lehetőség nyílt a város terjeszkedésére. Paloták, templomok, valamint színház épült ebben az időszakban, de kibővítették a várat is. Ez a korszak II. József uralkodása idején ért véget, amikor is a király visszavonta fővárosi címét, majd 1783. május 13-án a királyi koronát is Bécsbe szállíttatta. A magyar nemesség ezt követően fokozatosan elhagyta a várost, a jelentősebb egyházi oktatási intézmények is bezárták kapuikat, majd a 19. század elején dúló napóleoni háborúk során végleg véget ért az „aranykor”.

Meglehet, ennek megidézését szolgálja a Pozsony-Óváros, illetve a Koronázási Pozsony Polgári Társulás által szervezett, idén harmadik évfolyamába lépő koronázási ünnepség. A szeptember 2. és 4. között zajló eseménysorozat programja eltér a tavalyi, illetve tavalyelőtti rendezvényekétől. A korhű forgatókönyv szerint zajló koronázáson kívül az érdeklődők idén részt vehetnek az Aranysarkantyús vitézek lovaggá ütésének ceremóniáján, a királyi lakomán, a királyi eskütételen, valamint a lovagi tornán is. A király érkezésével szeptember 2-án kezdődő ünnepségsorozatot a Hviezdoslav téren felállított óriáskivetítőn is figyelemmel kísérheti a közönség. A szervezők tartalmas kísérőprogramról is gondoskodtak, hiszen a Hal téren, a Fő téren és a Hviezdoslav téren is a népi mesterségek kirakodóvásárral kísért bemutatója zajlik majd. A szervezők gondoskodtak arról is, hogy más városok is bemutatkozhassanak a hatalmas tömegeket vonzó három nap során; ennek szellemében Trencsén, Modor, Szakolca, Késmárk és Ólubló kézművesei, illetve művészeti csoportjai mutatkoznak be a város terein és az azokon felállított kisebb színpadokon.

Kétségtelen, hogy a rendezvénysorozatnak fontos küldetése van, hiszen az 1919. március 6-ától Bratislava nevet viselő városban a magyar–osztrák–szlovák közös történelmi múlt hivatalos felemlegetése és elismerése évtizedeken keresztül nem volt szokásban. A tény, hogy a Szent Márton-székesegyházba a koronázás idején ezerötszáz korona ellenében lehet csak belépni, arról tanúskodik, hogy a rendezvényt inkább turisztikai látványosságnak, mintsem hagyományteremtésnek és -őrzésnek szánják. Bele kell törődnünk, hogy kenyérért és cirkuszért egyaránt magas árat kell fizetnünk, de tekinthetjük ezt akár „európaivá válásunk” egyik mozzanatának is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?