Amikor először hallottuk a hírt, sokáig nem hittük el, hogy igaz lehet. Bíztunk benne, hogy velünk ez nem fordulhat elő. Azt hittük, hogy a dopping csak a bolgár és az NDK sportolók és politikusok ügye volt. Az athéni olimpia óta egy illúzióval kevesebb.
Dopping, emberkísérletek, sporthorror
Félelem és szégyen, hazugság és elhallgatás, nyilatkozatháború, bujkálás és menekülés az ellenőrök elől – ez a jelen. De hogyan kezdődött a tiltott teljesítményfokozás? Volt-e államilag támogatott dopping? Hol vannak az akkori élsportolók, akik számolatlanul szedték a tablettákat, szúrták az injekciókat és saját jószántukból vagy orvosok tanácsára még emberkísérletekben is hajlandók voltak részt venni? Bűnösök vagy áldozatok a gyanúba keveredett és lebukott sportolók? Vannak-e felelősök, és ha igen, kik azok? A riportokban ezekre a kérdésekre keresték a választ. A majdnem ötvenéves magyar doppingtörténelem főszereplői közül csak kevesen vállalták, hogy a nyilvánosság elé állnak.
Volt olyan sportoló, aki szerint nem a doppinggal van baj, hanem a magyar mentalitással, a doppingügyekre a társadalom rosszul reagál, pedig profibb módon, nagyobb titoktartással, államilag szervezetten kéne doppingolni. Olyan szakember is megszólalt, aki Athén után még inkább hisz a teljes és egyoldalú leszerelésben. Mások szerint két olimpiát kéne rendezni, egyet a doppingolóknak és egyet a tisztáknak. Több olyan sportolót is megtaláltak, akik a ’70-es, ’80-as években doppingoltak. Akadt köztük, aki elmondta, hogy részt vett az ún. „biológiai programban”, azaz a tesztoszteron kipróbálásában. Tégla Ferenc diszkoszvető szerint például „mindenütt segítenek a sportolóknak”, ők annak idején például különféle „vitaminkészítményeket” kaptak. Érdekes módon ezekkel az ártatlan „vitaminokkal” akár 15–20%-os teljesítménynövekedést is el tudtak érni. Döbbenetes, hogy a sportolókat nem figyelmeztették a lehetséges mellékhatásokra. És bevallásuk szerint egymás között is cserélgették a különféle tablettákat. Az NDK-sok körében például népszerű volt a magyar doppingszer, a Nerobol. Ezekről a szerekről számtalan történet és rémtörténet kering, még az orvosok véleménye is megoszlik. Van, aki esküszik, hogy ellenőrzött és beállított mennyiségben a szteroidok nem károsak, sőt kifejezetten jót tesznek. Az igazsághoz talán az áll a legközelebb, hogy mindenkinek máshogy reagál a szervezete, a mellékhatások pedig kiszámíthatatlanok.
Az ’50-es és a ’60-as évek sportolókat ábrázoló szobrain megfigyelhető, hogy az arc és az izomzat gyakran emberfeletti erőfeszítésről tanúskodik. Könnyű elképzelni tehát, milyen elvárásokat támasztott a rendszer az élsportolókkal szemben. Igaz, 1976 előtt elfogadott, legális dolog volt a dopping, sőt nem is nevezték annak. Az 1976-os montreali olimpián volt először doppingellenőrzés, több bolgár sportoló meg is bukott. Ekkor valami változni látszott: a sportegyesületekben az a hír terjedt el, hogy nem „kell” többé doppingolni. A sportolók fellélegeztek. Aztán lassan újra előkerültek a gyógyszeres dobozok meg a fecskendők, s aki a szedésben nem tartott lépést, az a sportban is lemaradt és kimaradt.
A műsor második felében megismerkedhettünk a doppingellenőrök kijátszására szerkesztett magyar találmány működésével, az Annus Adrián és Fazekas Róbert által elhíresült öntőgéppel, valamint a ’80-as évek sportvezetői és orvosai beszéltek a titkos állami döntésekről. Mert ugye, nyilvánvaló, hogy magányos doppingoló nem létezik. Orvosok nélkül nem megy, sőt a vezetők, politikusok egyetértése, támogatása is nélkülözhetetlen. Ahogy az várható volt, akkor vált igazán nehézzé a riporter helyzete, amikor azt próbálta meg kideríteni, ki tehetett róla, hogy idáig jutottunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.