Ilyen előszele, mint idén, ritkán van Oscar-gálának. Ilyen lázat, mint idén, évekre visszamenően nem gerjesztett Oscar-díjátadás. Legutóbb a New York-i ikertornyok elleni, szeptember 11-ei merényletet követő évfolyam volt hasonlóan hangos, amikor veszélyben forgott a világ filmművészetének legnagyobb ünnepe: a gála elmaradásával riogattak.
Díj nélkül maradtak a cowboyok
A latolgatások ezúttal nem igazolódtak be. Bár a meleg cowboyok románcát megosztott visszhang kísérte, igencsak esélyesnek tartották. Nem véletlen, hiszen nyolc kategóriában jelölték. Csakhogy az idén nem jött be, ami eddig általában bejött: vagyis hogy egy film szinte csupaszra tarolta a mezőnyt. Gondoljunk csak a 1998-as esztendőre, amikor a Titanic tizennégy jelölést kapott, s ebből tizenegyet be is gyűjtött. Tavaly az Aviator tizenegy jelöléssel startolt, s öt szobrocskát el is vitt. A Túl a barátságon a nyolc lehetséges Oscar helyett kénytelen lett „csupán” hárommal beérni. Élre került a legjobb rendező kategóriában, a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában is, ám ez a két alap nem eredményezte a legjobb filmet... ez egy picit azért furcsa. Úgy tűnik, az akadémia tagjainál nyitottabbak a Los Angelesben akkreditált külföldi újságírók, mivel ők az Arany Glóbusz-díjat mindhárom kategóriában a cowboy-románcnak juttatták. Mi több, a világ egyik legrangosabb filmfesztiválján, a velencein is megkapta a legnagyobb díjat, az Arany Oroszlánt. Ezért, továbbá azért is reménykedhettünk Ang Lee és filmje diadalában, mert az Oscar történetében egy szokatlan jelenséget figyelhettünk meg az idén: a legfontosabb kategóriákban néhány kivételtől eltekintve független producerek által alacsony költségvetéssel készült alkotásokat jelöltek, nem olyan szuperprodukciókat, mint korábban a már említett Titanic vagy Aviator is volt. Pedig akadt ilyen drága megaprodukció a tavalyi termésben: mondjuk az új King Kong vagy Spielberg nagy hirtelenséggel lefutott Világok harca című sci-fije. (A technikai kategóriákban mindkettőnek jutott jelölés, a King Kong a legjobb hang, a legjobb hangvágás, valamint a legjobb vizuális effektusok kategóriákban csúcsra is tört.) Igaz, ringben volt a mester München című drámája is, mely az 1972-es müncheni olimpia tragikus eseményeit eleveníti fel, ám ez az opus sem győzött a vasárnapi gálán.
A másik újdonság az idei versenyben: sok volt az új arc a jelöltek között. Mint a Túl a barátságon két szerelmes cowboyát alakító Heath Ledger, akit a legjobb férfi főszereplő, valamint Jake Gyllenhaal, akit a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában jelöltek e legrangosabb filmdíjra. Igaz, mindketten nagyon erős ötös mezőnybe kerültek: olyan „nagyvadak” társaságában, mint például Joaquin Phoenix, George Clooney, Matt Dillon, William Hurt, nem igazán rúghattak labdába.
A ítészek döntésének igazságát, helyességét, jogosságát nem nagyon tudjuk eldönteni, hiszen az Oscarért futott filmek zömét még nem vetítik a hazai mozik. De abból, amit eddig hallottunk-láttunk az Oscar-versenynek köszönhetően, úgy tűnik, van mire várnunk.
OSCAR 2006 – A NYERTESEK LISTÁJA
Legjobb film: Ütközések
Legjobb rendező: Ang Lee (Brokeback Mountain)
Legjobb férfi főszereplő: Philip Seymour Hoffman (Capote)
Legjobb női főszereplő: Reese Witherspoon (A nyughatatlan)
Legjobb női mellékszereplő: Rachel Weisz (Az elszánt diplomata)
Legjobb férfi mellékszereplő: George Clooney (Sziriana)
Legjobb adaptált forgatókönyv: Brokeback Mountain
Legjobb forgatókönyv: Ütközések (Paul Haggis, Robert Moresco)
Legjobb animációs film: Wallace & Gromit és az elvetemült veteménylény
Legjobb külföldi film: Tsotsi (Dél-Afrika)
Legjobb dokumentumfilm: Pingvinek vándorlása
Legjobb fényképezés: Egy gésa emlékiratai (Dion Beebe)
Legjobb filmzene: Brokeback Mountain
Legjobb betétdal: „It’s Hard Out Here For A Pimp” (Hustle & Flow)
Legjobb vizuális effektusok: King Kong
Legjobb kosztüm: Egy gésa emlékiratai
Legjobb smink: Narnia krónikái: az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény
Legjobb művészeti rendezés: Egy gésa emlékiratai
Legjobb hang: King Kong
Legjobb hangvágás: King Kong
Legjobb vágás: Ütközések
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.