Díj nélkül maradtak a cowboyok

Ilyen előszele, mint idén, ritkán van Oscar-gálának. Ilyen lázat, mint idén, évekre visszamenően nem gerjesztett Oscar-díjátadás. Legutóbb a New York-i ikertornyok elleni, szeptember 11-ei merényletet követő évfolyam volt hasonlóan hangos, amikor veszélyben forgott a világ filmművészetének legnagyobb ünnepe: a gála elmaradásával riogattak.

Rachel Weisz személyében újabb – legalábbis félig – magyar Oscar-díjasa van a filmvilágnak. Édesapja, a most 75 éves Weisz György feltaláló-mérnök a II. világháború előtt emigrált Londonba. Rachel édesanyja pedig osztrák–olasz származású. AzReuters-felvételMost nem ilyen veszély miatt figyeltünk igen erősen már hetek óta a Oscar-hírekre, s lestük az előrejelzéseket. Egyes filmek témája borzolta a kedélyeket. A jelölt alkotások közül néhány – állítólag – igencsak irritálta az akadémia több tagját. Mindenekelőtt Ang Lee Túl a barátságon (Brokeback Mountain) című opusa, amely két meleg cowboy tragikus románcát meséli el. Olyan pletykák keringtek, hogy egyes akadémiai tagok nem is nézték meg Ang Lee rendezését. És nem ez volt az egyetlen homoszexuális témájú film a jelöltek között, a másságát nyíltan vállaló Truman Capote író életének egy szeletét bemutató Capote című dráma is ott volt a legjobb film kategóriában az esélyesek között. S bár nem láthattuk még a Transamerica című road-moviet, a beharangozók szerint főszereplőjének leghőbb vágya, hogy férfiből végleg nővé válhasson. Úgy tűnik, az amerikai filmakadémia egyes tagjainak ez sok volt – viszont elég volt ahhoz, hogy valóban nagy érdeklődés kísérje az idei Oscar-versenyt. A nagy várakozást az előkészületekről, a pompáról és a parádéról tájékoztató bulvárhírek is fokozták. Amelyek arra fókuszáltak, hogy ki milyen ruhával készül, ki milyen, vagyonokat érő gyémánttal ékesíti majd magát. Melyik sztárért melyik cégek versengenek, hogy az ő termékükben tündököljön majd a filmvilág leghíresebb vörös szőnyegén. A legtöbb tévés stáb igyekezett nézőit becsalogatni a kulisszák mögé (is).

A latolgatások ezúttal nem igazolódtak be. Bár a meleg cowboyok románcát megosztott visszhang kísérte, igencsak esélyesnek tartották. Nem véletlen, hiszen nyolc kategóriában jelölték. Csakhogy az idén nem jött be, ami eddig általában bejött: vagyis hogy egy film szinte csupaszra tarolta a mezőnyt. Gondoljunk csak a 1998-as esztendőre, amikor a Titanic tizennégy jelölést kapott, s ebből tizenegyet be is gyűjtött. Tavaly az Aviator tizenegy jelöléssel startolt, s öt szobrocskát el is vitt. A Túl a barátságon a nyolc lehetséges Oscar helyett kénytelen lett „csupán” hárommal beérni. Élre került a legjobb rendező kategóriában, a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában is, ám ez a két alap nem eredményezte a legjobb filmet... ez egy picit azért furcsa. Úgy tűnik, az akadémia tagjainál nyitottabbak a Los Angelesben akkreditált külföldi újságírók, mivel ők az Arany Glóbusz-díjat mindhárom kategóriában a cowboy-románcnak juttatták. Mi több, a világ egyik legrangosabb filmfesztiválján, a velencein is megkapta a legnagyobb díjat, az Arany Oroszlánt. Ezért, továbbá azért is reménykedhettünk Ang Lee és filmje diadalában, mert az Oscar történetében egy szokatlan jelenséget figyelhettünk meg az idén: a legfontosabb kategóriákban néhány kivételtől eltekintve független producerek által alacsony költségvetéssel készült alkotásokat jelöltek, nem olyan szuperprodukciókat, mint korábban a már említett Titanic vagy Aviator is volt. Pedig akadt ilyen drága megaprodukció a tavalyi termésben: mondjuk az új King Kong vagy Spielberg nagy hirtelenséggel lefutott Világok harca című sci-fije. (A technikai kategóriákban mindkettőnek jutott jelölés, a King Kong a legjobb hang, a legjobb hangvágás, valamint a legjobb vizuális effektusok kategóriákban csúcsra is tört.) Igaz, ringben volt a mester München című drámája is, mely az 1972-es müncheni olimpia tragikus eseményeit eleveníti fel, ám ez az opus sem győzött a vasárnapi gálán.

A másik újdonság az idei versenyben: sok volt az új arc a jelöltek között. Mint a Túl a barátságon két szerelmes cowboyát alakító Heath Ledger, akit a legjobb férfi főszereplő, valamint Jake Gyllenhaal, akit a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában jelöltek e legrangosabb filmdíjra. Igaz, mindketten nagyon erős ötös mezőnybe kerültek: olyan „nagyvadak” társaságában, mint például Joaquin Phoenix, George Clooney, Matt Dillon, William Hurt, nem igazán rúghattak labdába.

A ítészek döntésének igazságát, helyességét, jogosságát nem nagyon tudjuk eldönteni, hiszen az Oscarért futott filmek zömét még nem vetítik a hazai mozik. De abból, amit eddig hallottunk-láttunk az Oscar-versenynek köszönhetően, úgy tűnik, van mire várnunk.

OSCAR 2006 – A NYERTESEK LISTÁJA

Legjobb film: Ütközések

Legjobb rendező: Ang Lee (Brokeback Mountain)

Legjobb férfi főszereplő: Philip Seymour Hoffman (Capote)

Legjobb női főszereplő: Reese Witherspoon (A nyughatatlan)

Legjobb női mellékszereplő: Rachel Weisz (Az elszánt diplomata)

Legjobb férfi mellékszereplő: George Clooney (Sziriana)

Legjobb adaptált forgatókönyv: Brokeback Mountain

Legjobb forgatókönyv: Ütközések (Paul Haggis, Robert Moresco)

Legjobb animációs film: Wallace & Gromit és az elvetemült veteménylény

Legjobb külföldi film: Tsotsi (Dél-Afrika)

Legjobb dokumentumfilm: Pingvinek vándorlása

Legjobb fényképezés: Egy gésa emlékiratai (Dion Beebe)

Legjobb filmzene: Brokeback Mountain

Legjobb betétdal: „It’s Hard Out Here For A Pimp” (Hustle & Flow)

Legjobb vizuális effektusok: King Kong

Legjobb kosztüm: Egy gésa emlékiratai

Legjobb smink: Narnia krónikái: az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény

Legjobb művészeti rendezés: Egy gésa emlékiratai

Legjobb hang: King Kong

Legjobb hangvágás: King Kong

Legjobb vágás: Ütközések

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?