Egyedülálló zenei élményt ígér a „Miraculous Meetings” (Csodálatos találkozások) elnevezésű koncert, amely április 4-én 19 órakor lesz Pozsonyban, a Szlovák Filharmónia hangversenytermében, és amely a szervezők szerint méltán pályázhat „az év koncertje” címre. A neves zenészekből ideiglenesen összeállt nemzetközi dzsesszformációt ebben a felállásban London és Budapest után Pozsonyban láthatja csupán a közönség.
Csodálatos zenei találkozások
Kik lesznek a keddi koncert résztvevői?
Balogh Kálmán, aki 11 éves kora óta játszik cimbalmon, és napjainkban e hangszer egyik legismertebb és legmesteribb megszólaltatója. A világ számos részén zenélt már, folklór- és dzsesszegyüttesekkel, nagyzenekarokkal egyaránt. Magyarországon a jó nevű hazai népzenekarokkal muzsikált együtt, de érdekli a kortárs komolyzene is.
Mario Lima Caribé (nagybőgő) szülővárosa a brazíliai Sao Paolo, az ottani konzervatóriumban zeneszerzői diplomát szerzett, és négy éven keresztül Duke Ellington munkásságával foglalkozott. Több ismert brazil énekessel dolgozott együtt. Később Skóciába költözött, ott folytatta tanulmányait, és nagyon gyorsan megtalálta a közös hangot az ottani zenészekkel.
Farkas Róbert zenész családból származik, és a hegedűn kívül harmonikán és zongorán is játszik. Tizenöt évesen került be a 100 tagú cigányzenekarba, és szólistaként a világ híres koncerttermeiben és operáiban állt közönség elé. Érdeklődik a dzsessz és a környező országok népzenéje iránt is. Ő az egyik alapító tagja a Besh O Drom együttesnek, játszott a Pannonia Klezmer Banddel, 2003-tól pedig a Romano Drommal.
Brian Kellock nemzetközi hírű zongorista, az edinburgh-i zeneakadémia elvégzése után rövid időn belül a világ egyik legismertebb dzsesszzongoristájává vált. 2003-ban pedig ő lett az év legjobb brit zenésze.
A harmonikán játszó, szófiai születésű Martin Lubenov Bécsben él. Virtuóz muzsikájában a bolgár-macedón népzenét a cigányzenével elegyíti. A Jazzta Prasta nevű dzsesszformáció és a nevét viselő, balkáni cigányzenét játszó Martin Lubenov Orkestra alapítója.
Palya Bea gyerekkora óta énekel és táncol. Magyar, cigány, bolgár és török népzenével, indiai zenével foglalkozik, nagyon közel áll hozzá a világzene és a dzsessz is. Zenei érdeklődésének középpontjában a különböző zenei stílusok kölcsönhatása és találkozása áll. Alapító tagja a Folkestra és Kárpátia együttesnek, a Sebő, Kaláka, Nagy János Trio, Etnofon együttesek pedig állandó vendégként számíthatnak rá.
A zeneszerző és dobos John Rae egy ismert skóciai dzsesszklán tagja, a népes családnak csaknem minden tagja dzsesszel foglalkozik. Első lemezét 16 évesen a híres brit szaxofonossal, Tommy Smith-szel készítette. Nagyon sok muzsikussal működött együtt a világ minden tájáról. Együttese, a Celtic Feet izgalmasan ötvözi a dzsesszel a kelta zenei motívumokat.
Szokolay Dongó Balázs eleinte bluest játszott, majd dudán, furulyán és szaxofonon népzenét. A Kárpát-medence folklórjának tanulmányozása inspirálta modern hangzású, ám az ősi magyar, cigány, szerb, román és szlovák muzsika nyomait is magukban hordozó darabjait. Több népzenei együttessel muzsikál együtt, saját zenekara a Dongó és Barátai.
A pozsonyi koncert szervezője a British Council, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete, a Kultúrny kontaktný bod Slovensko és a Szlovák Filharmónia. Maga a projekt az Európai Unió Kultúra 2000 nevű programjának égisze alatt valósult meg. A Dzsesszodisszea – Utazó zene elnevezésű projekt kiindulópontja a Magic Feet elnevezésű együttműködés volt, melyben skót folklór- és dzsesszzenészek magyar cigányzenészekkel találkoztak, akkora sikerrel, hogy a produkció 2005-ben elnyerte az edinburgh-i fesztivál fődíját. E siker arra ösztönözte a zenekar egy részét, hogy folytassa a nemzetközi együttműködést, és további különböző nemzetiségű muzsikusokat invitálva olyan zeneszerző műveivel, zenei örökségével foglalkozzanak, aki nagy hatást gyakorolt napjaink művészeire is. Bartók Béla művei és nézetei a projektben részt vevő valamennyi muzsikus életében fontos szerepet játszottak, így öröm volt számukra, hogy éppen a 20. század egyik zeneóriásának munkássága kapcsán folytathatnak párbeszédet.
E zenei találkozás a különböző kultúrák, zenei műfajok, a hagyomány és a modern művészet izgalmas ötvözetét nyújtja. Erről a néhány nappal ezelőtt zajlott londoni koncert közönsége sokat tudna mesélni, hiszen hangos tetszésnyilvánítással, szűnni nem akaró brávóval köszönte meg az élményt.
A kultúra finanszírozásáról
A koncerten kívül az EU által támogatott projekt része az a nemzetközi konferencia is, amelyet ugyancsak április 4-én tartanak a pozsonyi Devín Szállóban Az „arm’s lenght” elve – a kultúra politikamentes igazgatása? címmel. A konferencia célja, hogy neves külföldi (angol, holland, norvég) szakemberek révén megismertesse a szlovák szakmai (és laikus) közönséget a kultúra finanszírozásának különböző nyugat-európai modelljeivel. A kultúra finanszírozásának magyarországi gyakorlataival Harsányi László, a Nemzeti Kulturális Alap igazgatója ismerteti meg a konferencia résztvevőit. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.