<p>Csík János Kossuth-díjas népzenész, a Csík zenekar vezetője december 30-án lesz ötvenéves.</p>
Csík János népzenész 50 éves
1964. december 30-án született Kecskeméten. A középiskolában alapította meg első zenekarát, a Garabót.
Az 1970-es évek végén, 80-as évek elején a Kecskemét Táncegyüttesben táncolt. A katonaság után, 1987-ben a Békés Bandában főállású zenész lett, itt sokat tanult az idős muzsikusoktól.
1988-ban hozta létre Kecskeméten saját együttesét, a Csík zenekart. A népzene és a könnyű műfajok érdekes és sikeres ötvözésével társaival új műfajt teremtettek. A 2000-es évek közepén Lovasi András meghívására a Kispál és a Borz együttes koncertjeit színesítették muzsikájukkal, játszott velük többek közt Presser Gábor és a Quimby-s Kiss Tibor is. 2000-ben ők képviselték Magyarország kultúráját a sydney-i olimpián.
2002-ben tragikus esemény történt: Csík János súlyos autóbalesetet szenvedett, melyben a bal karja több helyen eltört. Mivel a sérült kar nem jól forrt össze, sokáig kérdéses volt, hogy vehet-e még kézbe vonót valaha. Az egész népzenész társadalom megmozdult, segélykoncertet szerveztek a prímás és családja megsegítésére, melyen sok kiváló zenész lépett fel. A zenekar ebben a nehéz időszakban sem szűnt meg létezni, a másik prímás, Szabó Attila vezetésével játszott. Aztán Csík kezdett felépülni, fokozatosan visszanyerte képességét a hegedű megtartására és a vonó kezelésére. A zenélés mellett 2011 óta tanít is a kecskeméti Kodály-iskolában hegedűt és brácsát.
Az első "átdolgozós" Csík-album 2005-ben jelent meg Senki nem ért semmit címmel, a második pedig 2008-ban Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen címmel. Az előbbi platina, az utóbbi dupla platina lemez lett. 2009-ben az együttes CD/DVD-t adott ki SzívestÖRÖMest címmel.
A külföldön is rendszeresen turnézó Csík zenekar 2007-ben Fonogram-díjat, 2009-ben Magyar Örökség díjat, 2010-ben Prima Primissima Díjat vehetett át. Csík Jánost 2010-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével ismerték el, majd 2013-ban a zenekar többi tagjával megosztott Kossuth-díjat kapott sajátos hangzásvilágú, az autentikus népzenét világzenével, illetve könnyű műfajokkal ötvöző, s ezáltal új műfajt teremtő, a magyar könnyűzene nemzedékei között hidat építő, határainkon túl is rendkívül népszerű, negyedszázados művészi pályafutásuk elismeréseként.
Egyes fellépéseikhez mindig szívesen csatlakoznak ismert zenészek. Ezt tette már nem egyszer a neves jazz muzsikus, szaxofonos Dresch Mihály (aki sokáig az együttes állandó tagja volt), a szájharmonika-virtuóz Ferenczi György, Szokolay Dongó Balázs szaxofonos, a tamburások körében közismert, bátmonostori tamburaprímás Csurai Attila, a Magyar Állami Népi Együttes prímása, Pál István "Szalonna" és mások.
Csík János jeles évfordulója alkalmából kerül a boltokba a zenekar Úgy élni, mint a fák című születésnapi albuma.
(Az MTVA Sajtó- és Fotóarchívumának portréja.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.