Brit uralom a zenepiacon

<p>Az európai zenei életet évek óta uraló brit zeneipar folyamatosan és látványosan erősödik. Az amerikai albumeladási lista élmezőnyében régebben csak elvétve bukkant fel brit előadó, az utóbbi időben viszont mindig találunk ott egyet-kettőt.</p>

PUHA JÓZSEF

Már csak ebből eredően sem meglepő, hogy a brit zeneipar világviszonylatban – egy friss kimutatás szerint – csodás évet tudhat maga mögött. Mostanában az Egyesült Királyságban elsősorban külföldi zenészek tarolnak, s nekik köszönhetően a britek rég nem látott eladási mutatókkal büszkélkedhetnek.

A múlt

A Brit Hanglemezipari Szövetség (British Phonographic Industry – BPI) adatai szerint 2012-ben a világon eladott nagylemezek 13,3 százaléka brit előadó munkája – ekkora szeletet a szigetország korábban nem tudhatott magáénak. 2011-ben ez az arány 12,6 százalék volt. Tavaly világviszonylatban elsősorban hét album, Adele tottenhami énekesnő (a 2008-as 19 és a 2011-es 21), a Mumford & Sons londoni folk-rock zenekar (a 2009-es Sigh No More és a tavalyi Babel), a Muse devoni rockegyüttes (The 2nd Law), Emeli Sandé skót énekesnő (Our Version of Events) és Ed Sheeran halifaxi énekes (+) nagylemezei iránt volt számottevő kereslet. Ezekből az Amerikai Egyesült Államokban is sokat értékesítettek, ahol 2012-ben az albumok 13,7 százalékát britek adták el. „Rendkívül büszkének kell lennünk arra, hogy piacvezető zeneiparunk tovább erősödik, és rekordot ért el. A brit zenét az egész világon hallgatják, mi pedig továbbra is támogatjuk a kreatív iparágainkat, amelyek lehetőségeket, munkahelyeket teremtenek, és nagyban hozzájárulnak a gazdaságunkhoz” – jelentette ki David Cameron brit miniszterelnök.

Az elmúlt hat évből ötször az év legnagyobb példányszámban eladott nagylemeze brit zenészé volt. 2007-ben Amy Winehouse (Back to Black), 2008-ban a Coldplay (Viva la Vida or Death and All His Friends), 2009-ben Susan Boyle (I Dreamed a Dream), 2011-ben és 2012-ben Adele (21) albumából fogyott a legtöbb.

A jelen

A zeneipar az Egyesült Királyságban jelenleg is csúcsra jár. Igaz, ez csak részben a britek érdeme. Az elmúlt kilenc héten valamennyi listavezető dalból több mint százezer példányt adtak el, amire az új évezredben még nem volt példa. A sort az egy hétig trónoló londoni Rudimental indította az Ella Eyre közreműködésével készült Waiting All Night című felvétellel. Aztán négy hétig a francia Daft Punk uralta a mezőnyt a két amerikaival, Pharrell Williams énekessel és Nile Rodgers gitárossal készült Get Lucky című slágerrel. Ezt követően egy hétig ismét angol volt az első, Naughty Boy rapper a Sam Smith énekessel készült La La La című szerzeménnyel. Harmadik hete pedig a Los Angeles-i Robin Thicke a listavezető a két amerikaival, T.I. rapperrel és Pharrell Williams énekessel közösen komponált és a közreműködésükkel előadott Blurred Lines című dallal. Az 1977. március 24-én született énekes alaposan felforgatta a zenepiacot, nemcsak a britet, hanem világszerte, a héten az amerikai és a német rangsorban is átvette a vezetést. Most már bizonyos, hogy mégsem a Daft Punk felvétele, a Get Lucky lesz a nyár legnagyobb slágere, hanem Robin dala. Az énekesnek korábban az amerikai, a brit és a német listán sem volt TOP 10-es slágere, pedig már a hatodik nagylemezét készíti, amely a tervek szerint július végén jelenik meg. A Blurred Lines producere, Pharrell Williams a Daft Punk Get Lucky című számából is kivette a részét társszerzőként, és abban is énekel.

Egy nem mindennapi esemény is történt brit zenei berkekben. A múlt héten a lista 16. helyére iratkozott fel a brit The Voice jelenleg futó második sorozatából Leah McFall az I Will Survive című Gloria Gaynor-sláger átdolgozásával, amelyet az 1989-es születésű tehetség a június 7-i műsorban adott elő, s a lista zárásáig, másnap éjfélig 19 213 példányban vásárolták meg digitális formátumban. A tehetségkutató tévéműsor toronymagas esélyese a héten a nyolcadik helyre jött fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?