<p>„Magam is megéltem hasonló dolgokat, ezért már rég terveztem és készültem rá, hogy elmondjam ezeket egy filmben. A Habermann-malommal most megtettem” – mondta a film szlovákiai bemutatóját megelőző sajtótájékoztatón Juraj Herz rendező.</p>
Az emberi lélek szondája
S elmesélte annak a körülményeit, hogyan próbálták megmenteni a deportálástól egy szlovák kisfalu német lakosai. A film története az 1938-as évvel kezdődik, s a háború végével és a szudétanémetek kitelepítésével ér véget. Egy német malomtulajdonos, August Habermann és egy kis észak-morva település cseh lakóinak kapcsolatát vázolja a történet. Azt mutatja meg, hogyan próbált a náci jelenlétet kijátszva a cseheknek segíteni a német Habermann. Majd később a csehek hogyan végeztek vele, családtagjaival, illetve a szudétanémetekkel.
Andrej Hryc, aki negatív figurát alakít a történetben, arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy ez a film az emberi lélek szondája, s arra tesz bizonyságot, hogy a cselekedetek megítélését illetően nem az a lényeges, ki milyen nemzetiségű, hanem hogy ki milyen karakter. (tébé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.