A Szlovák Kultúra Napjai

A szlovák kultúra szinte minden szeletéből ízelítőt kínál az a rendezvénysorozat, amely A Szlovák Kultúra Napjai címmel szeptember 10-étől október 8-áig tart Magyarországon. Egy hónap alatt kilenc városban több mint negyven rendezvénnyel várja a szervezők népes csapata az érdeklődőket.

Edita GruberováMilan Resutík, a budapesti Szlovák Intézet igazgatója a hétfőn tartott pozsonyi sajtótájékoztatón elmondta: igyekeztek gazdag és változatos programot összeállítani, hogy helyet kapjon benne minden, ami napjaink szlovák kultúrájában értéket képvisel.

Budapesten kívül Pécs, Szeged, Miskolc, Kaposvár, Gödöllő, Békéscsaba, Tótkomlós és Szarvas ad otthont a szlovák kulturális napok rendezvényeinek, amelyek között komoly- és könnyűzenei koncertek, színházi, opera- és balettelőadások, képzőművészeti és dokumentumkiállítások, irodalmi estek és filmvetítések egyaránt szerepelnek.

A legtöbb program a magyar fővárosban várja a közönséget. A rendezvénysorozat hivatalos megnyitója ugyan csak néhány nap múlva lesz, a szlovák kultúrára való „ráhangolódáshoz” azonban némileg hozzájárult már az a nagyszabású kiállítás is, amely Kortárs szlovák képzőművészet 1960–2000 címmel augusztus elejétől látható az Ernst Múzeumban. Ugyancsak előzetesként, kedvcsinálóként az ismert szlovák dzsesszmuzsikus, Dodo Šošoka lépett fel szeptember 1-jén a Merlin Színházban.

Az ünnepélyes megnyitó napján, szeptember 10-én igazi zenei csemege várja a közönséget. A Művészetek Palotájában a Szlovák Nemzeti Színház operatársulata Donizetti Roberto Devereux című operájának olasz nyelvű előadásával vendégszerepel, a Szlovák Filharmonikus Zenekar és a magyar Nemzeti Énekkar közreműködésével. A főszerepet nem kisebb híresség, mint Edita Gruberová alakítja. Az előadás előtt nyitják meg a világhírű szopránénekesnő életpályáját bemutató kiállítást a Művészetek Palotájában. S ha már a Szlovák Filharmonikus Zenekart említettem: igazgatója, Marián Lapšanský zongoraművész szólóhangversenyt is ad Pécsett. A zenekedvelőket ezenkívül Zsapka József gitárművész és Zsapková Dagmar fuvolaművész, a Moyzes Kvartett, a régizenét játszó Musica Aeterna és a Peter Lipa Jazz Band koncertje várja. Ervín Schönhauser, Anna Repková és Rajmund Kákonyi szlovák zsidó énekeket visznek Budapestre.

Igazi nagyágyúval rukkol elő a Szlovák Nemzeti Galéria: a neves szlovák festőművész, Koloman Sokol hosszú idő után az első szlovák képzőművész, akinek egyéni kiállítása lesz a Magyar Nemzeti Galériában. Katarína Bajcurová, az intézmény igazgatója elmondta: rangos képzőművészeti anyagot akarnak Budapesten bemutatni, Sokol pedig, bár élete nagy részét a tengerentúlon töltötte, a 20. századi szlovák képzőművészet kimagasló alakja. Koloman Sokol alkotásait Huszár Tibornak a művészről készített portréi egészítik ki. A besztercebányai Állami Galéria saját gyűjteményéből mutat be válogatást Pécsett Digitális és elektronikus grafika címmel, Szegeden Martin Benka tájképei, Békéscsabán Ernest Zmeták festményei és grafikái lesznek láthatók. Kaposváron fiatal szlovák fotósok munkáiból nyílik kiállítás. Érdekesnek ígérkezik az a dokumentumkiállítás is Miskolcon, amely a szlovákiai történelmi városokat mutatja be. A szlovák film legfrissebb darabjait Pécs és Szeged közönsége láthatja.

Milan Resutík elmondta: nem csupán a szlovák, hanem a határon túli szlovák és a szlovákiai kisebbségi kultúrából is ízelítőt kap a magyar közönség. A kulturális napokon fellép az eperjesi ruszin színház, és szerzői estet tart a Kalligram Kiadó is. A kisebbségben élő szlovákokat a vajdasági Kovačice naiv festőinek kiállítása képviseli. A szlovák színházak közül a pozsonyi Astorka Színház a Vonatok indulása című előadással, a kassai Állami Színház balett-társulata a Carmen és a Bolero, valamint A kis herceg című darabokkal vendégszerepel. Az iglói Szepességi Színház gyermekelőadással érkezik. A magyarországi Vertigo Szlovák Színház és a Szarvasi Szlovák Színház Peter Karvaš darabját mutatja be.

A fesztivál utolsó napja újra a Szlovák Nemzeti Színház operatársulatáé lesz. A Magyar Állami Operaházban egy másik Donizetti-darabbal, Az ezred lányával zárul a rendezvénysorozat.

Lehetséges, jegyezte meg Milan Resutík, hogy az egy hónap leforgása alatt zajló több mint negyven program első hallásra soknak tűnik, de azt szeretnék, ha ez alatt az idő alatt Magyarország – vagy legalábbis egy része – nap mint nap a szlovák kultúrával élne. „Állandóan jelen kell lennünk a magyarországi fogyasztók tudatában, hiszen Közép-Európában élünk, egymás szomszédságában, és az lenne a jó, ha a kultúra nem csupán az emberek szívét nyitná meg, hanem a szemét is.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?