Esőisten az utolsó napon özönvizet bocsátott a Szigetre. Talán őt is megharagította a Good Charlotte, amely zenekartól sokan sokat vártak, de én sejtettem, hogy élőben se jobbak, mint lemezen. Kommersz kaliforniai műpunk, annak összes tartozékával.
A Sziget szíve megszűnt dobogni
A Sziget zárókoncertje ismét a Sziámié volt, amit már megszokhattunk, ám idén az internetes fórumokon egyre több olyan vélemény látott napvilágot, hogy talán sok a jóból egy szigetre két Sziámi-koncert, ráadásul az egyik Nick Cave előzenekaraként. Mi tagadás, Müller Péter az évek alatt elérte nálam, hogy rajongóból unatkozó szemlélővé váljak, aki megérti ugyan, hogy az egész fesztivál egy Sziámi-táborból fejlődött ki, ám idén már másokat tett volna a Nagyszínpadra. A Turbonegro, a Resin Dogs vagy akár a Fishbone zenekar méltánytalanul szorult be a Wan2 sátorba, miközben Müllerék mellett például a Roots Manuva vagy, urambocsá’, az Underworld jól elzenéltek volna egy kisebb helyszínen is.
De térjünk vissza az utolsó napra, a sátorbontásra, ami máskor is drasztikus szokott lenni, idén azonban esőisten segített fokozni a világvége-fílinget. Nem elég, hogy az ember úgy kénytelen szedni a sátorfáját, hogy közben bőrig ázik, és majd félméteres sárban gázolva igyekszik elhagyni a helyszínt, a rakodómunkások mindezt megtetézték a tojtoj-vécék ügyes összekapkodásával. Reggel nyolcra egyes helyeken már nyomuk sem volt a kék retyóknak. Enni- és innivalóhoz sem lehetett hozzájutni, mivel a büféket is félig szétszedték, mire a többség magához tért. Nem tudni, ebben az időben meddig tart majd a hetvenhektáros terület eredeti állapotának visszaállítása, a szigetlakókkal azonban kíméletesebben is bánhatnának a paradicsomból való kiűzetés napján. Kifelé menet a vonatjegyre lejmolók mellett gyermekien optimista stopposokkal is lépten-nyomon találkozni lehetett. „Linz”, „Milano”, sőt „Rotterdam” feliratú táblákkal kezükben várták, hogy valaki hazaszállítsa őket. Meg kellene nézni, ott vannak-e még...
Szerdán délben már megjelentek az első hivatalos számadatok a nézőcsúcsról, az egy hét alatt kitermelt hulladékmennyiségről, valamint az összfogyasztásról. Ezek mind szép, hatásos dolgok, a rendezvény jelentőségének hangsúlyozására kiválóan alkalmasak, ám a fesztivál valódi hozadékát nem tudják érzékeltetni. Mert az a lelkekben végbement gyarapodás mértékében van. A váratlan, kellemes, felkavaró vagy akár katartikus kultúrélményekben, az új barátságokban, tapasztalatokban, élményekben. Abban, hogy ez az egy hét hosszú hónapokra feltölti az embert olyan művészettel, amilyent tájainkon nem mutogatnak a tévék és nem játszanak a rádiók.
Bár a Sziget tizenhárom év alatt nagy változásokon ment keresztül, még mindig az értékközpontú műsorválogatás jellemzi Közép-Európa leghosszabb ideig tartó ilyen jellegű rendezvényét. A szervezők még mindig megérdemlik a bevételt. Gerendai Károly Sziget-főnök idén 1,85 milliárdos összköltségvetés mellett 65–70 millió forintos nyereséggel számol, ami egyedülálló eredmény a térségben.
Azt se feledjük el, hogy ez a fesztivál már régóta nem csak a zenéről szól. És bár az utolsó napok hideg zivatara nagyon elkedvetlenített, én is jól bespájzoltam a hideg napokra. A 3000 ember által megformált szív látványát például sosem felejtem el, függetlenül attól, hogy nem spontán akcióról, hanem egy elég rosszul szervezett Guinness-rekordmegdöntésről volt szó. Na, erre volt jó a sajtóigazolványom! Felengedtek a Nagyszínpad előtti toronyba, hogy fotózhassak önöknek egy hatalmas szívet! ĺme.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.