Dančo Jakab Veronika, a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének adjunktusa
Egy épülő oktatásterminológiai adatbázisról
Dančo Jakab Veronikával, a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének adjunktusával beszélgettünk egy épülőfélben lévő, nyolcnyelvű digitális oktatásterminológiai adatbázisról, amely a Magyar Terminológiastratégia elnevezésű kutatási program keretében valósul meg.
Pontosan miről szól a Magyar terminológiastratégia című alprogram, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia indított el?
Az alprogram a magyar terminológiastratégiai munkák megindításával és kutatásával foglalkozik. Vezetője Prószéky Gábor, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója. Ez a kutatási program a kisebbségben élő magyarok számára azért fontos, mert részét képezi egy Oktatásterminológiai alprojekt, amelynek célja az oktatás szaknyelvének Kárpát-medencei egyesítése. Mindez gyakorlatilag azt jelenti, hogy sor kerül a magyarországi, a szlovákiai, a romániai, az ukrajnai, a szerbiai, a szlovéniai, a horvátországi és az ausztriai oktatási terminusok összegyűjtésére és közétételére. Vagyis, ha minden jól halad, akkor négy év múlva egy ingyenesen hozzáférhető, nyolcnyelvű digitális oktatásterminológiai adatbázis fog a rendelkezésünkre állni.
Milyen hozadéka lehet a szlovákiai magyarság számára?
Úgy vélem, hogy az adatbázis hasznos segédeszköz lehet a szlovákiai magyar tannyelvű iskolák vezetői, pedagógusai számára, például a pedagógiai dokumentumok magyar változatának készítése során; de a fordítói és tolmácsfeladatok elvégzését is nagyban megkönnyíti. Nem beszélve arról, hogy a különböző országokban élő magyar beszélőközösségek közötti hatékonyabb kommunikációhoz is hozzájárul. Az adatbázis általános hozadéka, hogy az oktatásról folytatott szakmai párbeszédek során is élhetünk nyelvi jogainkkal, hiszen egy olyan eszköz lesz a kezünkben, ami egy-egy terminológiai kérdés kapcsán nemcsak pontos, de gyors eligazítást is nyújt majd. Ez utóbbi pedig, valljuk be őszintén, napjaink információs társadalmában egyáltalán nem elhanyagolható.
Kik dolgoznak az adatbázison?
A Termini Magyar Nyelvi Kutatóhálózat tagjai. Minden országból három-négy szakember. A Oktatásterminológiai alprojekt keretében folyó munkálatokat a Termini elnöke, dr. Szoták Szilvia koordinálja.
Röviden össze tudná foglalni, hogyan zajlik a terminológiai adatbázis építése?
Röviden? A lehetetlent kéri, de megpróbálom. A terminológiai munka első lépéseként a feldolgozásra váró, például magyarországi terminushoz és szlovákiai megfelelőjéhez is definíciót keresek. Fontos, hogy a definícióknak megbízható forrásból kell származniuk. Második lépésként a definíciók alapján fogalmi összehasonlítást végzek, tehát megállapítom, hogy a két terminus milyen mértékben feleltethető meg egymással. Teljesen, részben, esetleg egyáltalán nem.
Tudná egy konkrét példán keresztül szemléltetni, hogyan néz ki a fogalmi összehasonlítás a gyakorlatban?
A fogalmi összehasonlítás nagyon leegyszerűsítve az egyes kifejezések jellemző jegyeinek összehasonlítását jelenti. Ha például a magyarországi alapfokú művészeti iskola és a szlovákiai základná umelecká škola terminusok jegyeit vizsgáljuk, azt látjuk, hogy több ponton megegyeznek, de például az általuk felkínált képzések típusai, a képzési szintek időtartalma és felosztása a két országban eltér egymástól, ezért részleges ekvivalenciát állapíthatunk meg közöttük.
Jelenleg milyen stádiumban van a projekt?
A projekt négyéves. Jelenleg az első év végéhez közeledünk. A tervek szerint november végére elkészül az első, közel ezer terminus feldolgozása, országonként.
A projekten belül kik foglalkoznak a felvidéki oktatásterminológiai kérdésekkel?
Rajtam kívül Zilahi Éva és Avar Hajnalka képviseli Szlovákiát, akik fordítóként és tolmácsként tevékenykednek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.