Találóan jegyezte meg a 36. Magyar Filmszemle egyik vissza-visszajáró vendége, a szigorú tollú angol kritikus: nem az a baj, hogy gyenge az idei termés, ez másutt is megeshet, hanem hogy kevés az ötlet, sekély a mondanivaló, alig van eredetiség a huszonegy, versenyben levő produkcióban.
A (magára maradt) porcelánbaba éve
Nem igazán érinti meg a nézőt dr. Horváth Putyi rendezése, a Hajnóczy Péternek, a tragikusan elhunyt, nagy tehetségű írónak emléket állító, A halál kilovagolt Perzsiából sem. Ez a kilencvenperces „alkohol óda” már az első negyedóra után elmond és megmutat mindent, amit az adott témában felszolgálhat. Onnantól fogva már csak egyetlen igazán lebilincselő epizódja van a filmnek, mégpedig az, amelyben anya és lánya (Takács Kati és Verebes Linda) beszélget egy kórházi szobában. A többit gyorsan törli az agy. Nem akar emlékezni rá.
Az idei szemle mezőnyéből egyetlenegy film emelkedik ki igazán; Gárdos Péter újszerűen megfogalmazott és Máthé Tibor által remekül fényképezett alkotása, A porcelánbaba. Az Uramisten, a Szamárköhögés és A Skorpió megeszi az Ikreket reggelire komoly tehetségű rendezője ezúttal Lázár Ervin novelláiból válogatott, amelyeket Borges mágikus realizmusával átitatott írásához hasonlít. Élet és halál szoros mezsgyéjén sétál a filmmel, ott, ahol a gyűlölet, az irigység, a hiúság, a szégyen és a hazugság is súlyosan jelen van. Egy isten háta mögötti tanyán, hatalmas gabonaföldek ölelésében a második világháború felé járunk, amikor a magyar hadsereg arra vetődő lovas katonáit olyannyira elkápráztatja egy kamasz fiú fizikai rátermettsége, hogy a katonák vezető tisztje sértettségében és dühében pisztollyal oltja ki a fiú életét.
Ám a varázsos asszonykezek mégis visszahozzák őt a halálból, hogy ő is végignézze a szomszéd (német származású magyarok által lakott) tanya szeretni való, idős házaspárjának a fájdalmas megalázását. Két figura kivételével (a katonák vezetője: Bertók Lajos, az ifjú párttitkár: Csányi Sándor) mindenki amatőr szereplő a filmben. De olyan arcok, olyan emberek, akik sugárzó jóságukkal, naivságukkal végig lekötik a nézőt, hiszen a legapróbb rezzenésük is hiteles. Szívszorongató, humánus alkotás A porcelánbaba; olyan film amely emberségével, komoly értékeivel fényt és lelket adott az idei filmszemlének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.