A fogorvosok félreverik a harangokat: egyre több alapiskolásnak szuvas a foga. Nem a gyerekeket hibáztatják, hanem a felnőtteket, akik nem tartják fontosnak az orális higiénia alapkövetelményeinek betartását. Nem ügyelnek csemetéik rendszeres fogmosására, nem cserélik időben a gyerek fogkeféjét sem.
A gyerekek fogazata egyre rosszabb
A fogorvosok félreverik a harangokat: egyre több alapiskolásnak szuvas a foga. Nem a gyerekeket hibáztatják, hanem a felnőtteket, akik nem tartják fontosnak az orális higiénia alapkövetelményeinek betartását. Nem ügyelnek csemetéik rendszeres fogmosására, nem cserélik időben a gyerek fogkeféjét sem. – A Signal Dentibus Szlovákia harminc városában az alapiskolások fogazatát ellenőrizte. Az eredmények megdöbbentőek: a megvizsgált 1500 hat-nyolc éves tanuló csak 41,6 százalékának fogazata volt ép, 3,6 százalékuk fogait kezelték már, ám a gyerekek 54,8 százaléka sürgős fogorvosi ellátást igényelt – összegzi a tapasztalatokat dr. Erika Lenčová, a prágai stomatológiai kutatóintézet dolgozója. Szlovákiában a fogszuvasodás előfordulásában az egyes régiók között nagy eltérés tapasztalható. A tejfogaknál az országos átlag 4,69 szuvas fog, a maradandók esetében 1,34, a Nagyszombati, a Nyitrai, a Besztercebányai és a Pozsonyi kerületben a rossz fogak száma nem érte el az országos átlagot, ám a Trencséni, a Zsolnai és az Eperjesi kerületben jelentősen meghaladta. Az Eperjesi kerületben a gyerekeknek átlagban 2,54 maradandó és 5,44 tejfoguk volt lyukas. A szakértők szerint az országban a fogápolással kapcsolatban (is) alacsony az egészségtudat. Míg az északi országokban évente fejenként 11 tubus fogkrémet és 6 fogkefét használnak el, a hazai lakosok ugyan 4 fogkrémet, viszont csak egy fogkefét! – Szükségesnek mutatkozik a fogmosási szokások megváltoztatása – magyarázza dr. Alexander Bednárik, a fogorvosi kamara képviselője. Hibát követ el az a szülő, aki felkelés után sürgeti a fogmosást ahelyett, hogy a reggelit követően ügyelne a fogazat alapos tisztítására. A lefekvés előtti fogmosást nem is tartják fontosnak, alig fordul elő, hogy ha a gyerek az ágyban teával, üdítővel oltja szomját, a szülő újra megmosatná a fogát. A fogbetegségek megelőzésének fontosságáról szólva a szakorvos azt is hangsúlyozza, hogy a megelőzés a csecsemő születése után, már a szoptatással kezdődik. – Nem ritka látvány, hogy az anyuka mézbe mártott cumival, agyoncukrozott teával nyugtatja gyermekét. Pedig az egészséges fogazat kialakulásához és megtartásához elengedhetetlen a helyes táplálkozás. Épp a fogszuvasodás valószínűségét csökkenti a cukorfogyasztás mérséklése. Ám megfelelő szájhigiéné nélkül a szuvasodás elleni harc reménytelen. A fogorvosok tapasztalata szerint nagyon kevés gyerek vesz részt a prevenciós fogászati ellenőrzéseken, pedig a gyógyászati rendtartás értelmében (az egészségbiztosítás térhére) 18 éves korig évente kétszer joguk van a vizsgálatra.
A riasztó helyzet átfogó megelőző programot kíván, életbe kell léptetni a helyes táplálkozást, a megfelelő szájhigiénét és a rendszeres fogorvosi ellenőrzést népszerűsítő tervezeteket. Azért is, mert a gyermekkorban elsajátított fogápolás meggátolja a felnőttkori fog- és ínybetegségekben szenvedők számának növekedését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.