Antonio Banderas és Richard Gere, miután az amerikai színész átvette az életműdíjat
A Goya-díj-átadón két film osztozott a fődíjon, Richard Gere pedig kirohant Trump ellen
![kép](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/spain_goya_awards_2025_ceremony103520107347.jpg.webp?itok=E7I06jze)
Kiosztották a legfontosabb spanyol filmes elismerést. A díj történetében első alkalommal két film bizonyult legjobbnak, az Oscar-jelölt Emilia Pérez színésznője nem volt jelen, Richard Gere pedig zsarnoknak és gengszternek nevezte az amerikai elnököt.
Marcel Barrera El 47 (The 47) című, a hetvenes években játszódó, vidéki bevándorlók hátrányos megkülönböztetéséről szóló drámája és Arantxa Echevarría La infiltrada (The Undercover) című, baszk terroristák leleplezéséről szóló thrillere kapta megosztva a legjobb filmnek járó Goyát a hétvégi díjátadó ünnepségen, amelyet Granadában tartottak.
Az El 47 főhőse egy barcelonai buszsöfőr, akinél betelik a pohár azt látva, a város hogyan diszkriminálja az elszegényedett extremadurai és andalúziai bevándorló közösségeket: eltéríti a 47-es buszvonal egyik járművét, hogy megcáfolja a városvezetés azon állítását, miszerint a buszok nem tudnak eljutni Torre Baró környékére.
A La infiltrada cselekménye igaz történeten alapul – egy ügynökről szól, akinek sikerült beépülnie az ETA-ba, és felszámolnia a terrorszervezet egy részét.
Caroline Yuste, az Undercover főszerepét alakító színésznő a legjobb színésznőnek járó díjat is elvitte, megelőzve Pedro Almodóvar legújabb alkotásának sztárjait, Tilda Swintont és Julia Moore-t.
A spanyol rendezőlegenda, Pedro Almodóvar angol nyelven forgatott filmje, A szomszéd szoba egyébként a legjobb forgatókönyv, a legjobb operatőri munka (Eduard Grau) és a legjobb eredeti filmzene (Alberto Iglesias, a négyszeres Oscar-jelölt zeneszerző tizenkettedik Goyája) díját nyerte el – mindezt annak ellenére, hogy a filmet nem jelölték a legjobb film kategóriájában.
Richard Gere beszólt Trumpnak
A díjakon túl a Goya-gála mással is a nemzetközi sajtó figyelmének középpontjába került. A spanyol akadémia tiszteletbeli életműdíjat Richard Gere vehette át az idén, és – ahogy azt már a díjátadót megelőző sajtókonferencián is sejteni lehetett – az amerikai színész kihasználta az alkalmat, hogy elmondja a véleményét a világban zajló eseményekrők.
Nagyon sötét hely Amerika, ahol egy zsarnok és gengszter az Egyesült Államok elnöke
– mondta Richard Gere, amikor átvette Antonio Banderastól a díjat. A színész már a díjátadó előtti pénteki sajtótájékoztatón is hasonló húrokat pendített meg: „Amerika sötét időket él át, és eljött az idő, hogy az emberek felálljanak. Ébernek kell lennünk a pénz és a hatalom sötét házasságával szemben. Felelőtlen és felháborító, hogy milliomosok irányítják az Egyesült Államokat, ez veszélyt jelent az egész bolygóra”.
Az amerikai színész egyébként nemrég költözött Spanyolországba galíciai feleségével, Alejandra Silvával. Gere beszélt a történetek és a színészek iránti szeretetéről is, és megköszönte az elismerést, bár bevallotta: kissé korán érkezett, hiszen úgy érzi, rengeteg tennivaló áll előtte.
A legtöbb Oscar-jelölést begyűjtő francia musical, az Emilia Pérez sztárja, Karla Sofía Gascón nem volt jelen Goya-díjátadón, miután a közösségi médiában tett korábbi, kisebbségekkel kapcsolatos tett diszkriminatív bejegyzései nagy port kavartak. A Jacques Audiard francia rendező által rendezett Emilia Pérez a nemzetközi filmek Goya-díjára jelölték, a főszerepet alakító Gascón pedig egy drogkereskedőt alakít, aki nemi átalakító műtéten esik át. A film körüli vita akkor robbant ki, amikor Gascón X-fiókjáról rasszista és homofób tartalmú tweetek kerültek elő. Bár a színésznő bocsánatot kért és törölte fiókját, későbbi interjúi tovább fokozták a helyzetet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.