Gy. Szabó Béla festményei, grafikái, rajzai, mindenekelőtt azonban csodálatos fametszetei révén vált világszerte ismertté. Születésének századik évfordulóján olyan erdélyi művész előtt hajtunk főt, aki a legnagyobb reménytelenségben is mindig példaadóan tudott cselekedni.
A fametszés művésze
Gy. Szabó Gyulafehérvár szülötte, gimnáziumi tanulmányait szülővárosában végezte, ahol Reithofer Jenő személyében kiváló rajztanárra akadt. Itt kezdett rajzolni, festeni, végül mégis gépészmérnöki diplomát szerzett. A budapesti műegyetem elvégzése után hazaköltözött, a nagy gazdasági válság éveiben azonban, miután a kolozsvári villamossági gépgyár megszűnt, ő is állás nélkül maradt. Küzdött a sorssal, hogy a művészetnek szentelhesse életét. „1932-ben történt Kolozsváron – írja Muridián Jenő, a róla szóló monográfia szerzője. – Zúzmarás téli napon két ember jön beszélgetve a Kossuth Lajos utcán. Kós Károly és az első képeivel jelentkező Gy. Szabó Béla. Kós váratlan ötlettel fordul hozzá. Fiatalember miért nem mászik fára? Úgy értem, miért nem veti rá magát a fametszésre? Azután ott helyben magyarázni kezdte, hogyan készül a metszet, mi szükséges a metszéshez.”
A kezdetleges vésőkkel készült Koldusok című első metszetét követően Gy. Szabó Béla mintegy másfélezer fametszetet készített. „Méltán tekinthetjük őt a fametszés 20. századi megújítójának. Grafikai munkálkodása is mintegy 15 ezer tusrajzot, ceruza- és szénrajzot sorakoztat még a metszetek mellé. Pasztell- és olajképei pedig – a grafikusi erényeken túl – a színekre érzékeny festőt ismertetik meg velünk” – olvasható a monográfiában. 1935-ben készítette el a Liber Miserorumot, amelyben a szegények, az elesettek szenvedéseit ábrázolja megrázó erővel. Dsida Jenő véleménye szerint „ez a könyv a legszebb mindazok között, amelyek Erdélyben valaha is megjelentek”.
1936-tól a Budapesti Képzőművészeti Főiskolán Varga Nándor Lajos tanítványaként fejleszti tudását. Ekkor kezdi meg tanulmányútjait, melyeknek legközvetlenebb eredménye az 1939-ben kiadott Barangolókönyv. Az ötven kisméretű metszet az alföldi puszták, a tenger, az erdő szinte filozofikus megjelenítését adja. Ő illusztrálta Csokonai Lilla-dalait, a Száz szerelmes szonettet, Dante Divina Commediája ihletésében pedig megrázó és felemelő szépségű fametszetsorozatot készített.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.