<p>Miloš Zeman új cseh köztársasági elnök szerdán aláírta a Lisszaboni Szerződés kiegészítését, amely lehetővé teszi az új európai "pénzügyi mentőalap", a bajba jutott euróövezeti országok megsegítésére hivatott Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) létrehozását.</p>
Zeman aláírta a Lisszaboni Szerződés kiegészítését
Prága |
Csehország volt az egyetlen EU-tagállam, amely eddig még nem fejezte be a stabilizációs mechanizmusról szóló dokumentum ratifikálási folyamatát. Maga a mechanizmus egyébként múlt ősz óta már működik. A dokumentum aláírására José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének hivatalos csehországi látogatása idején kerítettek sort. Ebből az alkalomból a cseh államfők hagyományos székhelyén, a Prágai Várban a Cseh Köztársaság zászlaja mellé ünnepélyesen felvonták az Európai Unió zászlaját is. Zeman mind az aláírást, mind a zászlófelvonást fontos jelképnek minősítette. "Megmutattuk, hogy egyértelműen támogatjuk az európai integrációt" - jelentette ki a cseh államfő az EB elnökével közösen megtartott sajtóértekezleten. Ismételten megerősítette, hogy híve egy európai föderációnak. "A Lisszaboni Szerződés kiegészítésének aláírása példája annak, hogy a növekedés érdekében Európában szükségünk van az együttműködésre és a szolidaritásra" - fejtette ki Barroso. Külön kiemelte, hogy a dokumentum ünnepélyes aláírását és az EU-zászló felvonását Csehország első közvetlenül megválasztott köztársasági elnöke kezdeményezte. Zeman elődje, Václav Klaus a Lisszaboni Szerződés kiegészítését nem volt hajlandó aláírni, "abszurd és szörnyű dolognak" minősítve a dokumentumot, bár azt a cseh parlament is jóváhagyta korábban. Klaus ugyancsak elutasította, hogy a Hradzsinban felvonják az EU lobogóját. "A Prágai Vár a cseh államiság jelképe, nem az Európai Unióé" - állította Klaus, aki március elején tíz év után távozott az államfői tisztségből. Csehország 2004 májusában lett az EU-tagja, s Klaus elnöksége idején a Hradzsinban nem volt felvonva az uniós zászló. A cseh kormány, illetve a minisztériumok székhelyein az uniós zászló természetes. Az EU-zászló felvonását a Hradzsinban Klaus híveinek és az európai integráció ellenzőinek - mintegy 200-300 fős csoportjának - hangos füttykoncertje és bekiabálásai kísérték. "Szégyen, szégyen" - skandálták a tüntetők. Barroso délután Petr Nečas cseh miniszterelnökkel találkozik, akivel konkrét gazdasági kérdéseket vitat meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.