XVI. Benedek: Jeruzsálemben nincs helye erőszaknak és a bosszúnak (képek)

Jeruzsálem |

<p>"Visszavonhatatlan" kötelessége a katolikus egyháznak a valódi és tartós megbékélés a zsidósággal - jelentette ki Izraeli látogatásának második napján, kedden XVI. Benedek a jeruzsálemi Nagyzsinagógában.</p>

A látogatás első miséjén, az Olajfák hegyének a lábánál a pápa délután azt hangoztatta, hogy Jeruzsálemben nincs helye erőszaknak és a bosszúnak. A katolikus egyházfő még délelőtt történelmi látogatást tett a jeruzsálemi Sziklamecsetben, elmélkedett a Siratófalnál, majd a szentföldi püspökök előtt beszélt, alapvető fontosságúnak nevezve a keresztények közel-keleti jelenlétét.

A jeruzsálemi Nagyzsinagógában Izrael két főrabbija, a szefárd Slómó Amar és az askenázi Jóna Mecger jelenlétében a pápa felidézte a II. vatikáni zsinat döntését, amellyel visszavonta az egyház "istengyilkossági" vádját a zsidókkal szemben, amely évszázadokon át szolgált az antiszemitizmus alapjául. "Mint a Nostra Aetate (a zsinat nyilatkozata) világosan kimondja, az egyház továbbra is nagyra értékeli a keresztények és a zsidók közös örökségét, és egyre mélyülő kölcsönös megértést, valamint tiszteletet kíván mind a bibliai és teológiai tanulmányok, mind pedig a testvéri párbeszéd révén" - jelentette ki.

A találkozó után az izraeli rabbinátus üdvözölte, hogy a pápa megerősítette: "a katolikus egyház felhagy a hittérítéssel a világ zsidósága körében". Az előrelépéshez jelentősen hozzájárult az a bizottság, amelyet 2000-ben hoztak létre a kétoldalú párbeszéd előmozdítására - hangsúlyozta Sír Jásuv Kohen főrabbi, a rabbinátus vatikáni képviselője. Állítása szerint a megbeszélésen a pápa és a főrabbik között "szóbeli megállapodás" jött létre azoknak a zsidó gyerekeknek az ügyében, akiket a katolikus egyház bújtatott a II. világháború alatt. XVI. Benedek nem zárkózott el az elől, hogy végre átadják a gyerekek névjegyzékét - mondta a főrabbi.

Jeruzsálemben nincs helye erőszaknak és a bosszúnak - hangoztatta a pápa kedd délután, izraeli látogatásának első miséjén. A szabadtéri homíliát több ezer ember előtt az Olajfák hegyének a lábánál, Jozafát völgyében mutatta be a katolikus egyházfő. Az aranyozott reverendában és az ugyanilyen színű süvegben misét bemutató egyházfő hangsúlyozta: mint ahogy más már alkalmakkal is kinyilvánította, a Szentföld mindenkié. Felszólította a keresztényeket és a muzulmánokat, hogy legyenek élharcosai a megbékélés kultúrájának.

XVI. Benedek még délelőtt ellátogatott a jeruzsálemi Sziklamecsetbe. A szentély bejáratánál Mohammed Huszein jeruzsálemi mufti fogadta őt, akinek személyében első ízben lépett be pápa az iszlám harmadik legszentebb helyének egyik mecsetjébe. A Mecsetek terén mondott beszédében arra szólított fel, hogy napjaink megosztott világában mielőbb túl kell lépni a múlt félreértésein és konfliktusain, s őszinte vallásközi párbeszédet kell kezdeni, hogy a jövő nemzedékek részére fel lehessen építeni egy igazságos és békés világot. A mufti ugyanakkor arra kérte XVI. Benedeket, hogy játsszon aktív szerepet a palesztinok elleni izraeli "agresszió" leállításában.

A Sziklamecsettől a pápa elmélkedni ment a Siratófalhoz, a judaizmus legfőbb zarándokhelyéhez, Salamon király második templomának utolsó maradványához. Miután XVI. Benedek latin nyelven felolvasta a 121. zsoltárt, a több ezer éves kövek közé csúsztatott egy írást Jeremiás könyvének idézetével. A Vatikán szerint a pápa a cédulán békét kért a Szentföld, az egész Közel-Kelet és az emberiség számára.

A keresztények jelenléte a Közel-Keleten alapvető fontosságú, az egész társadalom javát szolgálja - jelentette ki XVI. Benedek déltájban a szentföldi püspökök előtt. A találkozó helyszínéül szolgáló Coenaculumban - amely a bibliai hagyomány szerint Jézus Krisztus és tanítványai utolsó vacsorájának színhelye volt - a katolikus egyházfő annak a véleményének adott hangot, hogy a közel-keleti keresztények minden jóakaratú emberrel karöltve hozzájárulnak a sokféleségben megvalósuló béke légkörének kialakításához és megerősítéséhez, minden nehézség és korlátozás ellenére.

A pápa sohasem volt a Hitlerjugend tagja - jelentette ki Federico Lombardi atya, a Vatikán szóvivője kedden Jeruzsálemben. Nem sokkal később azonban helyesbíteni és visszavonni kényszerült korábbi nyilatkozatát, miután újságírók rámutattak: maga XVI. Benedek mondta korábban, hogy az volt. Újabb nyilatkozatában Lombardi úgy fogalmazott, hogy az akkor tizenéves Joseph Ratzingert akarata ellenére léptették be a szervezetbe, és nem játszott ott aktív szerepet.

A pápalátogatás első, hétfői napját csalódottan fogadta a keddi izraeli sajtó, elsősorban XVI. Benedeknek a Jad Vasem holokauszt-emlékhelyen elmondott beszéde miatt. A Háárec című lapban Tom Szegev történész úgy vélekedett, hogy a pápa "fukarkodott a szavakkal", amikor "megölt zsidókról" beszélt, "mintha csak egy kellemetlen közúti baleset áldozatai lettek volna". A Maariv és a legnagyobb példányszámú Jediót Ahronót azt nehezményezi, hogy XVI. Benedek "nem kért bocsánatot".

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?