WHO: dohány helyett élelmiszert termeljenek a gazdák!

szántóföld k

A dohányról az élelmiszertermelésre való átállást ösztönzi az a javaslatcsomag, amelyet pénteken mutatott be Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A dohányzásmentes világnap alkalmából bemutatott programot az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) dolgozta ki és Kenyában már vannak eredményei, de más országokra, sőt kontinensekre is kiterjesztenék.

Rüdiger Krech, a WHO egészségmegőrzésért felelős igazgatója sajtótájékoztatóján azt mondta, „negatív rekordnak számít, hogy 349 millió ember szenved világszerte súlyos élelmiszerhiánytól miközben 124 országban, 3,2 millió hektáron termesztenek dohányt”.     

Hozzátette: el kell oszlatni azt a tévhitet miszerint a dohányipar jelentősen hozzájárul a gazdasági növekedéshez; ezzel szemben a valóság az, hogy a dohánytermelés részesedése a nemzeti össztermékben mindössze öt országban haladja meg az egy százalékot: Malawiban, Mozambikban, Zimbabwéban, Tanzániában és Észak-Macedóniában.

A WHO adatai szerint a helyzet aggasztó, mert egyre több dohánytermelő vállalkozás települ Afrikába, ahol az utóbbi 18 évben 20 százalékkal nőtt a dohányültetvények összterülete.
 A szervezet azzal vádolja a dohányipart, hogy kiszolgáltatott helyzetben tartja a termelőket, akiknek nincs beleszólásuk az ármeghatározásba és a termékek minőségébe, így nem csoda, ha eladósodnak.

Ezért mikrohitel-programot dolgoztak ki a szerintük csapdába csalt dohánytermelő gazdák megsegítésére, hogy könnyebben törleszthessék a nagyvállatokkal szemben fennálló adósságaikat. A program már sikeresen működik Kenyában, ahol az utóbbi egy évben több mint kétezer termelő kapott anyagi segítséget. A jövő év végéig további négyezer kenyai gazdát kívánnak támogatni, Zambiában pedig ezer termelőt.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a programmal összefüggésben azt emelte ki, hogy évente 8 millió ember hal meg a dohányzás következtében; ezért az egészséges életmód térnyerését kívánják elősegíteni annak ösztönzésével, hogy a dohánytermelésről az élelmiszertermelésre álljanak át a gazdálkodók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?