Madrid/Berlin. Híresztelések szerint a konzervatív spanyol Néppárt (PP) rá akarta venni János Károly uralkodót a vasárnapi parlamenti választások törlésére, a rendkívüli állapot kihirdetésére.
Volt-e puccskísérlet?
Manipulált hírek
Az állami televízió, a közszolgálati rádió és a nemzeti hírügynökség üzemi tanácsai és újságírói azt vetették tegnap a három médium szemére, hogy a merényletek hátteréről pártpolitikailag elfogultan számoltak be; ezáltal befolyásolni próbálták a vasárnapi választások kimenetelét. Az üzemi tanácsok lemondásra szólították fel a három médium elnökét, mert mindhárom módszeresen igyekezett lejáratni az ellenzéki (baloldali) pártokat és politikusokat. Ráadásul a konzervatív kormány utasítása alapján kitartottak amellett, hogy a kétszáznál is több halálos áldozattal járó madridi merényleteket az ETA követte el, holott világos volt, hogy a vonatokban nem a baszk terrorszervezet robbantott.
Dühös németek
Az ARD német televízió közölte: a spanyol hatóságok hamis adatokat szolgáltattak a németeknek a madridi merényleteknél használt robbanóanyagokról. Ezzel a németeket is megpróbálták az orruknál fogva vezetni, hogy a gyanút az ETA-ra tereljék, s félrevezető tájékoztatást adtak a német szövetségi rendőrség összekötőjének. Csak hétfőn vált világossá, hogy a felhasznált robbanóanyagot az ETA sohasem alkalmazta. A madridi merényletekben 201 ember vesztette életét, s a spanyol tájékoztatáspolitikára már Otto Schily belügyminiszter is tett feddő célzást még vasárnap, a biztonsági kabinet ülése után. Németországban csak az után rendeltek el komolyabb óvintézkedéseket, hogy az ETA-szál kezdett elhalványulni, s komolyan felmerült az a lehetőség, hogy mégis szélsőséges iszlámisták műve volt a vérfürdő.
Magyar áldozatok
Tizennégyre emelkedett a madridi merényletsorozatban életüket vesztett román állampolgárok száma, az áldozatok közül hatan magyar nemzetiségűek voltak. Tegnap reggelig az eltűnt román állampolgárok közül hármat azonosítottak az összeégett, szétroncsolt áldozatok között. Még 17 sebesült román állampolgárt ápolnak madridi kórházakban.
Zapatero nem enged
Megerősítette az Irakba vezényelt spanyol katonák hazahívásának szándékát José Luís Zapatero leendő spanyol miniszterelnök. Az Onda Cero rádiónak kijelentette: „Döntésem világos és szilárd. Azt hiszem, hogy nyílt párbeszéddel ezt meg tudjuk magyarázni a világ valamennyi kormányának.” A kérdésre, mi a véleménye George Bush amerikai elnök ama kijelentéséről, amely szerint az irakiak a külföldi haderők maradását akarják, Zapatero kijelentette: elvárja, hogy egy demokratikus kormány döntését tiszteletben tartsák, mint ahogyan ő is tiszteletben tartotta az előző madridi kabinet álláspontját.
A tegnapi brit lapok gyanítják, hogy Dzsamal Zugam, a madridi merényletek elkövetésével gyanúsított egyik marokkói kapcsolatban állt a palesztin Abu Katadával, akit az al-Kaida európai vezetőjének tartanak, és akit a londoni Belmarsh börtönben tartanak fogva.
Fenyegetést kapott a francia kormányfő
Párizs. A francia rendőrség nyomozást indított azzal a Jean-Pierre Raffarin miniszterelnöknek címzett levéllel kapcsolatban, amely az eddig nem ismert „A hatalmas és bölcs Allah szolgái” elnevezésű muszlim csoport Franciaországra vonatkozó fenyegetéseit tartalmazza. A levél szerint Franciaország is terrortámadásokra számíthat, amelyek eredményeképp „az országhatárokig fog folyni a vér”. A levél szerint a támadásokra részben azért kerül sor, mert a kormány a francia iskolákban megtiltotta a fejkendők viseletét. A CNN szerint a szervezet arról beszél levelében, hogy a jövőbeli támadásaiban olyan csecsenföldi és gázai technikákat fognak alkalmazni, amelyeket „eddig nyugaton még nem használtak.” (HVG)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.