<p>Kijev. Rendkívüli nemzetközi figyelem kísérte a tegnapi ukrajnai parlamenti választást, amelynek kimenetele hosszú időre meghatározhatja a Nyugat és Ukrajna viszonyát. Az EU, az USA és számos nemzetközi szervezet a választások tisztaságától tette függővé, milyen kapcsolatokat ápol a továbbiakban Viktor Janukovics államfővel és az új kormánnyal.</p>
Vidd a pénzt, de hallgass a szívedre…
ÖSSZEFOGLALÓ
Egy fordulóban dönthette el a több mint 36 millió választópolgár, hogy kik lesznek az új, 1991 óta független ukrán állam 7. parlamentjének képviselői. A szavazóhelyiségek este 8-kor zártak, a délutáni jelentések elég magas részvételt jósoltak. Julija Timosenko a börtönéből tegnap is felszólította honfitársait, hogy „magas választási részvétellel harcoljanak a diktatúra ellen”.
A választás vegyes rendszerű, a 450 fős Verhovna Rada fele pártlistákról, másik fele pedig a 225 egyéni körzetből kerül ki. Egy jelölt vagy csak listán, vagy egyéniben pályázhat a képviselői posztra. A pártok számára a bejutási küszöb öt százalék. Összesen 87 párt indított jelölteket. A választásokat 3800 nemzetközi megfigyelő követte figyelemmel.
A felmérések szerint négy párt számított biztos befutónak. Az első helyre a Viktor Janukovics elnök mögött álló Régiók Pártját tette minden felmérés. A második helyen állt a hétéves börtönbüntetését töltő exkormányfő, Julija Timosenko mögött álló Egyesült Ellenzék-Batykivscsina, amelynek listavezetője Arszenyij Jacenyuk. A párt elsősorban Ukrajna nyugati, európai orientációjára teszi a hangsúlyt, illetve azt tekinti fő feladatának, hogy leváltsa a jelenlegi vezetést, és elérje Timosenko szabadon bocsátását.
A világbajnok ökölvívó Vitalij Klicsko UDAR (Ütés) nevű pártja a felmérések szerint a kampány végére csaknem beérte népszerűségben az Egyesült Ellenzéket. Klicsko kijelentése szerint az UDAR szintén Ukrajna európai integrálódását tűzte ki célul, továbbá legalább olyan életszínvonal elérését, mint amilyen a közép-európai térség országaiban van. A negyedik helyen álló Kommunista Párt főként a szovjet időszak iránt nosztalgiát érzők táborát célozta meg, valamint az oligarchák visszaszorítását ígérte.
A nyugati országok és nemzetközi szervezetek az elmúlt hetekben sorra kifejezték aggodalmukat a kampányban tapasztalt számos szabálytalanság miatt. Olekszandr Csernyenko, az Ukrajnai Választók Bizottsága (KIU) civil jogvédő szervezet elnöke azt mondta, a választások utáni szavazatszámlás lesz kritikus, amikor bármi megtörténhet: lekapcsolhatják az áramot, hamis szavazatokat dobálhatnak az urnákba vagy a valódiakat semmisíthetnek meg. Nem véletlenül ragaszkodik az ellenzék ahhoz, hogy a szavazóhelyiségekben felszerelt webkamerák ne csak a szavazás közben, hanem utána, a szavazatok összeszámlálásakor is működjenek. Elterjedt jelenség ugyanis a szavazatlopás. Előre összegyűjtik azoknak a névsorát, akikről tudják, hogy nem mennek el szavazni, és helyettük mások voksolnak. Ezért kérte tegnap Klicsko – miután leadta szavazatát – az embereket arra, ha pénzt ajánlanak nekik a szavazatukért, fogadják el, de a szívük szerint voksoljanak.
Elemzők szerint könnyen előállhat olyan helyzet, amelyben Klicsko pártja döntheti el, melyik oldal alakítson kormányt, ha a Régiók Pártja és a kommunisták együtt nem szerzik meg a parlamenti helyek többségét.
Egyébként hatévnyi szünet után újból lehet magyar képviselője az ukrán parlamentnek, miután a KMKSZ három egyéni választókerületben indított képviselőjelölteket. Ezen kívül Gajdos István, az UMDSZ jelöltje pedig a kormányzó Régiók Pártja választási listáján befutónak számító helyet kapott. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.