Venezuelai főügyész: legkevesebb 43-an érintettek a Maduro elleni sikertelen dróntámadás megszervezésében

Maduro
Caracas |

Legkevesebb 43-an érintettek annak a sikertelen dróntámadásnak a megszervezésében, amelyet Nicolás Maduro venezuelai elnök ellen követtek el - közölte szerdán Tarek William Saab, a dél-amerikai állam főügyésze egy sajtótájékoztatón Caracasban. Hozzátette, 21-en állnak bíróság előtt.

A gyanúsítottak listáján van az őrizetbe vett Juan Requesens ellenzéki politikus, aki egyben az egykamarás törvényhozás egyik képviselője is. Egy másik ismert ellenzéki figura, a parlament volt elnöke, Julio Borges is rajta van a listán. Borges jelenleg Kolumbiában tartózkodik, a caracasi vezetés már kérvényezte kiadatását.

A főügyész augusztus 14-én közölte, hogy a venezuelai hatóságok addig 14 embert, köztük két katonai tisztségviselőt vettek őrizetbe a Maduro elleni merényletkísérlet miatt.

Saab akkori elmondása szerint a gyanúsítottak között van Pedro Javier Zambrano ezredes és Alejandro Pérez Gamez, a Nemzetőrség (GNB) dandártábornoka is.

A venezuelai vezetés beszámolója szerint a támadás augusztus elején, a GNB fennállásának 81. évfordulója alkalmából tartott caracasi rendezvényen, Maduro beszéde közben történt. Két, robbanóanyaggal megrakott drónt irányítottak a rendezvény helyszíne fölé. Egyiket a biztonsági erők eltérítették, míg a másik magától lezuhant, egy lakóháznak ütközött. A GNB hét tagja megsebesült, az elnök és az ország felső vezetésének tagjai azonban sértetlenek maradtak.

Maduro a történteket követően országa és a szomszédos Kolumbia szélsőjobboldali erőit, valamint az akkor még hivatalban lévő, de már leköszönt Juan Manuel Santos kolumbiai államfőt vádolta. A kolumbiai külügyminisztérium Maduro vádaskodásait abszurdnak nevezte.

A venezuelai legfelsőbb bíróság augusztus 8-án letartóztatási parancsot adott ki a külföldre szökött Borgesszel szemben. Az alkotmányozó nemzetgyűlés pedig, amelynek soraiban egyetlen ellenzéki képviselő sincs, még aznap feloldotta a volt házelnök és Requesens képviselői mentelmi jogát.

Maduro bírálói szerint az elnök arra használja fel az incidenst, hogy elhallgattassa az eltérő véleményeket és bebetonozza hatalmát.

Venezuelát évek óta súlyos társadalmi, belpolitikai és gazdasági válság sújtja. A szinte kizárólag kőolajszármazékokat exportáló dél-amerikai ország gazdasága az olaj árának esése miatt évekkel ezelőtt összeomlott. A legutóbbi parlamenti választáson pedig hiába győzött az ellenzék, a törvényhozás jogköreit a kormány és a hozzá hű többi állami intézmény kiüresítette, és Maduro párhuzamos "alkotmányozó gyűlést" állíttatott fel, melynek választását az Európai Unió és Washington is élesen bírálta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?