Válság Szerbiában

Belgrád. Mélypontjára jutott tegnap a hetek óta tartó szerbiai belpolitikai válság, miután a kormánykoalíció (DOS) legnagyobb pártja, a jugoszláv államfő vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) 45 képviselője kivonult a parlamentből.

A törvényhozás mandátumvizsgáló bizottsága kedd este a DOS-elnökség kérésére megfosztotta mandátumaitól a DSS 21 legtöbbet hiányzott képviselőjét, illetve a DOS többi pártjának 13 honatyáját is kizárta a törvényhozásból. A parlament tegnapi ülése már tényként állapította meg a házbizottság döntését, és Natasa Micsics parlamenti elnök kihirdette, hogy a parlamentből kizárt DOS-es képviselők helyébe a pártszövetség „tartaléklistáján” lévő jelöltek lépnek. Tiltakozásul e döntés ellen – megtartva korábbi ígéretüket – a DSS képviselői kivonultak a parlamentből. Dragan Marsicsanin, a párt alelnöke bejelentette: a DSS a legfelsőbb bírósághoz és az alkotmánybírósághoz fordul, s követelni fogja a házbizottság döntésének megsemmisítését. A párt a törvényszéki határozatig nem vesz részt a törvényhozás munkájában. Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő szerint pártja mandátumainak megvonása sérti a választási törvényt, s a parlamenti bizottság döntése pedig „a törvénytelenség színtiszta megtestesítője. Kostunica közölte, hogy Tito és Milosevics uralkodása idején is harcolt a jogállamért, s ezúttal is harcolni fog érte. Zoran Djindjics szerb kormányfő viszont nem lát semmi problémát a mandátumvizsgáló bizottság döntésében. Gond akkor lenne – mondta –, ha a kormány parlamenti támogatottság nélkül maradna, de „ilyen veszély nincs a láthatáron”. Djindjics szerint a polgárok elvárják a DOS-tól, hogy rendet teremtsen, ezért azoknak a képviselőknek, akik fizetést kapnak, dolgozniuk is kell. Az utóbbi hetekben a képviselői hiányzások megbénították a parlament munkáját. A DSS képviselői összefogva a baloldali és a radikális ellenzéki honatyákkal csak akkor léptek be az ülésterembe, ha a DOS-pártok magukban is tudták biztosítani az ülés megkezdéséhez szükséges képviselői létszámot.

A DOS-on belül hónapok tartó viszály eredményeképpen a maga nemében példátlan helyzet állt elő. Miközben a Kostunica-féle DSS hivatalosan továbbra is tagja a kormánykoalíciónak, nem vesz részt annak munkájában, kilépett a kormányból és a DOS parlamenti frakciójából, árnyékkormányt alakított és tegnap óta immár nincs jelen a törvényhozásban sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?