<p>Az idei regionális önkormányzati és a részleges szenátusi választás "népszavazás volt Mirek Topolánek kormányáról" - jelentette ki a cseh államfő a Prima kereskedelmi televíziónak vasárnap adott interjújában. Václav Klaus szerint a két csehországi választás eredménye egyértelműen azt mutatja, hogy a lakosság változást akar a politikában.</p>
Václav Klaus a választásokról
"Az emberek változást akarnak. Szeretnék, ha megváltozna a politizálás stílusa és kevesebb lenne az arrogancia. Szeretnék érezni, hogy mindez őket is érinti, hogy mindez róluk szól, s hogy a politika nem üres hatalmi harc" - fejtette ki az államfő.
Klaus szerint a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) páratlan mértékű, történelmi vereséget szenvedett, s ebből le kell vonni a következtetéseket. Ha erre a pártvezetés nem lesz képes, nem vesz részt a decemberre tervezett tisztújító kongresszuson - jelezte.
"Ha a pártban mindenki azt mondja, hogy a 0-13 és a 3-23 arányú vereség után minden rendben van, akkor én a kongresszusra semmi esetre sem megyek el" - szögezte le Klaus, aki államfőként is az általa alapított Polgári Demokratikus Párt elnöke.
Arra az ismételt kérdésre válaszolva, hogy mit le kellene-e mondania Topoláneknek, Klaus leszögezte: erről konkrétan nem hajlandó nyilatkozni, de a választások eredménye jelzésértékű.
A regionális önkormányzati választáson az ODS mind a 13 régióban alulmaradt az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párttal szemben, s a szenátusi választáson három mandátumot szerzett a szociáldemokraták 23 mandátumával szemben. "Ezek a választások egy pártot kitöröltek a térképről. Hogy ezt a vezetés simán túlélhetné, számomra
elképzelhetetlen" - hangsúlyozta Klaus.
A választáson kívül az interjúban sok szó esett az Európai Unióról is.
Az Európai Unió lisszaboni szerződése tragikus tévedés, és mert jelentősen korlátozza a nemzetállamok szuverenitását, számomra elfogadhatatlan - jelentette ki a cseh államfő.
Václav Klaus ugyanakkor úgy vélte:, hogy az Európai Unió elnöki tisztsége "lényegtelen dolog", amelyet Csehország éppúgy képes lesz sikeresen betölteni, mint eddig bárki más. Ez a tisztség csak olyan esetekben fontos, ha nagy államok - Németország vagy Franciaország - töltik be.
Csehország a jövő év első felében lesz az EU soros elnöke. Több nyugati politikus és média a napokban megkérdőjelezte, hogy képes lesz-e megfelelni a feladatoknak.
Klaus feleslegesnek minősítette azokat az aggodalmakat, hogy a közelgő cseh uniós elnökségre való tekintettel "óvatosan" kell megoldani a labilis cseh belpolitikai helyzetet. "Ez semmiképpen sem lehet korlátozó tényező" - jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e az előrehozott képviselőházi választást, azonban nem válaszolt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.