<p>Vasárnap ismét az urnákhoz szólítják a mintegy 36 millió szavazásra jogosult ukrán állampolgárt, hogy megválasszák az 1991 óta független volt szovjetköztársaság új elnökét.</p>
Ukrajna vasárnap elnököt választ
A január 17-i első fordulóban Viktor Janukovics, az ellenzéki Régiók Pártja vezetője és Julija Timosenko kormányfő kapta a legtöbb szavazatot (35,3 illetve 25 százalékot), így most ők méretnek meg a második fordulóban.
A leköszönő elnök, Viktor Juscsenko, aki 2004-ben győztesen került ki a tömeges csalások és demokráciadeficit miatt elégedetlen százezrek követelésére - és a legfelsőbb bíróság döntése alapján - megismételt második fordulóból, amelyben ellenfele a mostani első helyezett, Janukovics volt, most az ötödik helyen végzett: a választók így büntették a megígért reformok elmaradása miatt.
Bár az oroszbarát hírben álló Janukovics kényelmes 10 százalékponttal előzte meg az első fordulóban Timosenkót, elemzők szerint nem zárhatók ki a meglepetések: a 2004. évi narancsszínű forradalom harciasságáról ismert egyik vezéralakja még nem lőtte el minden töltényét.
"Ha Timosenkóról van szó, soha nem állítható, hogy a szavazás sorsa eldőlt, még ha Janukovicsnak nagyobb is az esélye a győzelemre" - vélte Volodimir Feszenko, a Penta Politikai Tudományok Központjának igazgatója.
Bár ügyes szónok, aki képes lelkesedést szítani híveiben, a recesszió és az egykori szövetségesével, Juscsenkóval való állandó marakodás sokat rontott a jelenlegi kormányfő tekintélyén. Az 59 éves Janukovicsnak viszont, aki türelmesen viselte el 2004 után a megalázó vereséget, "acélos" szavazóbázisa és fegyelmezett pártszervezete van, ráadásul néhány igen befolyásos nagyvállalkozó támogatja.
A két forduló között a jelöltek apait-anyait "bedobtak" a határozatlanok és a távolmaradók meggyőzésére - az első fordulóban 66 százalékos volt a részvételi arány.
Ellenzői szerint az orosz anyanyelvű Janukovics túlságosan közel áll Moszkvához, hiányos műveltségű, és a szemére vetik azt is, hogy fiatal korában három évet ült börtönben. A kiszámíthatatlannak és populistának tartott Timosenko viszont néha még a saját táborában is aggodalmakat kelt.
A két jelölt verseng a harmadik helyen végzett Szerhij Tihipko támogatásáért, egyaránt miniszterelnöki tisztséggel kecsegtetve őt, de a volt jegybankelnök - mint mondta - egyiküket sem kívánja támogatni.
A 49 éves kormányfő az ukrán kultúrájú és Európára nyitottabb Nyugat-Ukrajnában az európai és a nacionalista kártyát játssza ki.
A múlt kudarcaiból tanulva Janukovics az Európai Unió és Oroszország közötti egyensúlyt tartja követendőnek, továbbra is szavazatokra vadászva a hagyományosan orosz ajkú és oroszbarát Kelet-Ukrajnában.
Timosenko, akárcsak Janukovics, az elmúlt évek "ukránosítási" törekvései és a tavalyi gázháború miatt megromlott orosz-ukrán viszony javítására törekszik. Mindketten erősíteni akarják a kapcsolatokat az Európai Unióval, bár Ukrajna felvétele nincs napirenden Brüsszelben - még ha Timosenko ezzel kampányolt is. Annál kevésbé, mivel elmaradt a szükséges reformok megvalósítása, amit a tavaly novemberi Ukrajna-EU csúcson Kijevben az uniós vezetők számon is kértek.
Bárki legyen is a győztes, katasztrofális gazdasági helyzetből kell kiemelnie az országot. Ukrajna 2009-ben mély recesszióba süllyedt, hazai összterméke 15 százalékkal esett vissza. A parlament nem fogadta el a 2010-es költségvetést, és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem utalta át a Kijev számára jóváhagyott 16,4 milliárd dolláros készenléti hitel esedékes részletét.
Az első fordulót demokratikusnak elismerő nemzetközi megfigyelők, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), az Európa Tanács és a NATO parlamenti közgyűlése, valamint az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala megígérte: a második forduló tisztaságán is nagy létszámban őrködnek.
A megfigyelők - közöttük a Eörsi Mátyás, az ET parlamenti közgyűlése küldöttségének vezetője - kifogásolták a választási törvény hiányosságait, mindazonáltal figyelmeztettek: a demokratikus normáknak nem felel meg a választási törvény két forduló közötti módosítása. Márpedig az ukrán parlament szerdai rendkívüli ülésén ezt megtette: az új változat értelmében a választási bizottságok határozatképesség híján is dönthetnek a szavazatok összeszámlálásáról. Juscsenko csütörtökön aláírta azt a törvényt, amely egykori "narancsszínű" szövetségesei szerint csalásokra ad lehetőséget. Timosenko csütörtökön figyelmeztetett: ha a Janukovics-tábor csalni fog - akárcsak öt éve - most is az utcákra szólítja a népet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.