Tajvan szerint Kína mesterséges intelligenciát is bevet ellene

Tajvan k

Tajvan szerint Kína mesterséges intelligenciát is bevet ellene dezinformációs hadjáratában, amellyel a célja a sziget társadalmának megosztása – szerepel a tajvani nemzetbiztonsági hivatal azon jelentésében, amelyet kedden nyújtott be a parlamentnek.

„Ahogy a mesterséges intelligencia használata egyre elterjedtebbé és fejlettebbé válik, az is kiderült, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) ezt az eszközt is használja vitát kiváltó tartalmak generálására és terjesztésére” – áll a dokumentumban.

A jelentés szerint 2024-ben több mint félmillió „vitát gerjesztő üzenetet” észleltek, főként közösségi platformokon, köztük a Facebookon és a TikTokon. A Peking által célba vett témák közé tartozott Laj Csing-tö tajvani elnök márciusi beszéde, amelyben Kínát „külföldi ellenséges erőként” jellemezte, valamint az a 100 milliárd dolláros, egyesült államokbeli beruházás, amelyet a világ egyik legnagyobb chipgyártója, a félvezetőipar meghatározó szereplője, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) jelentett be előtte.

„Az ilyen erőfeszítések kognitív hadviselésnek minősülnek, és arra irányulnak, hogy megosszák társadalmunkat” – olvasható a jelentésben.

A dokumentum szerint Kína az idén fokozta úgynevezett „szürke zónás” taktikáját is: megszaporodtak a kínai parti őrség által végrehajtott tengeri behatolások Tajvan vizeire, valamint léggömbök jelentek meg Tajvan légterében és vizei felett. Ezekre válaszul Tajvan kénytelen volt annyi saját erőt mozgósítani, hogy az kimerítette erőforrásait – áll a jelentésben.

Nemzetbiztonsági okokra hivatkozva Tajvan februárban megtiltotta a kormányhivataloknak és a kulcsfontosságú infrastruktúra egységeinek a kínai DeepSeek mesterséges intelligencia alapú chatbot használatát. Tajvanon a köztisztviselőknek 2019 óta tilos olyan információs és kommunikációs technológiát használniuk, amelyet a hazai információbiztonságra veszélyesnek ítélnek. Laj Csing-tö újabb közlése szerint ezeknél is szigorúbb intézkedésekkel próbálják akadályozni a kínai befolyás terjedését a médiában és a civil kapcsolatokban.

Kína szakadár tartományának tekinti a kommunisták polgárháborús győzelme, 1949 óta saját kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy kész akár erővel is megszerezni az ellenőrzést a sziget fölött.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?