<p>Ukrajna pénteken aláírta Brüsszelben az Európai Unióval kötött társulási egyezménynek a szabadkereskedelemre vonatkozó részét. Ezzel egyidejűleg az EU Moldovával és Grúziával is aláírta a társulási és szabadkereskedelmi megállapodást.</p>
Ukrajna aláírta a szabadkereskedelmi megállapodást
Petro Porosenko ukrán elnök úgy vélekedett, hogy ez Ukrajna számára új perspektívát nyit és a legjelentősebb nap az ország történetében, amióta elnyerte függetlenségét. Azt is bejelentette, hogy Ukrajna az uniós szerződés 49. cikke értelmében felvételét kéri az Európai Unióba - jelentette Konsiczky Zoltán, az MTI brüsszeli tudósítója.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke az aláírás előtt kijelentette: Ukrajnában emberek adták az életüket azért, hogy az ország közeledhessen Európához, amit sosem szabad elfelejteni. Nagy nap ez Európa számára - hangoztatta a belga politikus, aki szerint a társulás nem a végállomás e három ország számára az uniós közeledésben. Hasonlóan nyilatkozott José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Úgy fogalmazott, hogy ez nem az út vége, hanem egy utazás kezdete, amelyre most indul el a három ország.
Oroszország szerint súlyos következményei lesznek a három ország számára a megállapodás aláírásának. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy Oroszország lépéseket fog tenni gazdaságának védelmére, ha azt a most megkötött megállapodások negatívan érintik - jelentette Kegyes Csilla, az MTI moszkvai tudósítója.
Vlagyimir Putyin orosz államfő korábban arra figyelmeztetett, hogy amennyiben Kijev csatlakozik az uniós szabadkereskedelmi övezethez, akkor Moszkva nem tarthatja fenn a vámmentességet egy sor ukrán termék számára a volt szovjet köztársaságokat összefogó Független Államok Közösségének szabadkereskedelmi zónájában.
Megkezdődött Donyeckben pénteken a kelet-ukrajnai konfliktus békés megoldását kereső többoldalú tárgyalások második szakasza a kijevi vezetés és az oroszbarát szakadárok képviselői között. A tárgyalásokon a Donyec-medencei tűzszünet szabályait, valamint a tűzszünet ellenőrzésének alapelveit vitatják meg. Jelen van az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) két képviselője is.
Brüsszeli diplomáciai források szerint Petro Porosenko ukrán elnök beleegyezett abba, hogy hétfőig meghosszabbítsa a pénteken lejáró tűzszünetet, hogy lehetővé tegye a szakadárok számára a kijevi követelések teljesítését, köztük a túszok szabadon bocsátását. Az ukrán elnök Brüsszelben nyitva hagyta a kérdést, hogy hozzájárul-e a tűzszünet meghosszabbításához. Azt mondta, hogy visszatérve Kijevbe még konzultálnia kell a védelmi miniszterrel és más illetékesekkel, és döntését a tűzszünet 22 órai lejárta után fogja nyilvánosságra hozni.
Hétfőig adtak haladékot az EU-országok állam-, illetve kormányfői az oroszoknak arra, hogy konkrét tettekkel támasszák alá a kelet-ukrajnai feszültség enyhítése melletti elkötelezettségüket, ellenkező esetben célzott szankciókkal kell számolniuk - jelentette Kárpáti János, az MTI brüsszeli tudósítója.
Az uniós csúcsvezetők pénteken Brüsszelben munkaebéd keretében Petro Porosenko ukrán államfővel közösen tekintették át az ukrajnai helyzetet, azon belül azt, hogy célszerű-e meghosszabbítani a Porosenko által egy héttel ezelőtt meghirdetetett, és ezen a napon lejáró tűzszünetet.
Az Európai Tanács azt várja, hogy június 30-ig szülessen megállapodás az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által felügyelendő tűzszünet- és határellenőrzési mechanizmusról; állítsák helyre az ukrán hatóságok ellenőrzését az összes határátkelőhely fölött; engedjék szabadon a túszokat, beleértve valamennyi EBESZ-megfigyelőt; valamint kezdjenek érdemi tárgyalásokat Porosenko béketervének megvalósításáról.
A kelet-ukrajnai szakadárok elengedték az EBESZ május vége óta fogva tartott két csoportjának egyikét, a négy megfigyelő péntekre virradóra meg is érkezett egy donyecki szállodába. Az egyoldalúan kikiáltott "donyecki népköztársaság" miniszterelnöke, Alekszandr Borodaj közölte a sajtóval, hogy a megfigyelők feltételek nélkül nyerték vissza szabadságukat. A május 26-án Donyeckben elrabolt csoportnak egy svájci, egy dán, egy észt és egy török tagja van.
Borodaj később bejelentette, hogy a felkelők készek meghosszabbítani a tűzszünetet, és "a következő napokban" szabadon engedik a még fogva tartott négy EBESZ-megfigyelőt. Ezt a nyilatkozatot a donyecki többoldalú tárgyalásokon tette, ahol mások között jelen van Porosenko megbízottjaként Leonyid Kucsma volt ukrán elnök és Mihail Zurabov kijevi orosz nagykövet.
A tűzszünet ellenére újabb összecsapásokra került sor a kelet-ukrajnai Szlovjanszknál és a régió központjában, Donyeckben. Andrij Liszenko, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács szóvivője közölte: az ország föderalizációjának hívei egy nap leforgása alatt tizenegy ízben támadták Szlovjanszk, Artemivszk, Kriva Luka és Kramatorszk térségében a reguláris erők közúti ellenőrző pontjait és állásait, s e támadások következtében öt ukrán katona halt meg.
Ismeretlen fegyveresek a Donyeck megyei Artemivszkben kora hajnalban rálőttek egy polgári autóbuszra, megölve annak sofőrjét és egyik utasát, Luhanszk megyében pedig két robbantással megrongáltak egy vasúti hidat.
Arszen Avakov ukrán belügyminiszter figyelmeztetett, hogy "megfelelő, kemény választ adnak azoknak a terroristáknak, akik nem teszik le a fegyvert a közeli órákban". Vlagyimir Putyin az ukrajnai "vérontás teljes beszüntetését" sürgette pénteken, mintegy tíz órával az ideiglenes tűzszünet lejárta előtt. Az orosz elnök több külföldi ország új moszkvai nagykövetének megbízólevelét átvéve azt mondta, hogy hosszú távú tűzszünetre van szükség a párbeszéd érdekében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.