Trieszt. A nemzetközi terrorizmusellenes harcban való részvételüket megerősító dokumentum elfogadásával ért véget tegnap a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) 17 tagországa kormányfőinek csúcstalálkozója.
Újból összeilleszteni Európát
A szlovák küldöttség Triesztben: Mikuláš Dzurinda és Eduard Kukan külügyminiszteTASR-felvétel Trieszt. A nemzetközi terrorizmusellenes harcban való részvételüket megerősító dokumentum elfogadásával ért véget tegnap a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) 17 tagországa kormányfőinek csúcstalálkozója. A szlovák küldöttséget Mikuláš Dzurinda kormányfő vezette, aki a plenáris ülésen elhangzott beszédben kijelentette: „Szlovákia a regionális együttműködést – és nemcsak a KEK keretein belül – megfelelő felkészülésnek tartja az uniós tagságra.” Dzurinda a KEK előnyeit nemcsak a tagállamok közötti kétoldalú kapcsolatok erősítésében látja. Szerinte a KEK olyan csoportosulás, amely növeli növeli az EU-tagságra várók felkészülésének hatékonyságát.
A házigazda Silvio Berlusconi olasz kormányfő tegnap délutáni sajtóértekezletén is hitet tett az európai integráció folytatása mellett, és úgy fogalmazott, hogy Európát nem egyszerűen bővíteni kell, hanem „újból összerakni”. Felhívta a figyelmet a KEK országait összefűző közös értékrendre, arra, hogy azok elfogadják a demokrácia és a szociális piacgazdaság alapelveit.
Stumpf István kancelláriminiszter, aki a mexikói látogatáson tartózkodó Orbán Viktor magyar kormányfőt helyettesítette, örömének adott hangot amiatt, hogy a trieszti találkozón a hagyományos témák mellett helyet kaptak a régió gazdasági kapcsolatait, a határokon átnyúló együttműködést érintő kérdések is. A megvitatott témák közül kiemelte a Duna-medence és a Tisza mente környezetvédelmi problémáit, a KEK kisebbségi alapokmányának végrehajtását, az 5. számú közlekedési folyosó kiépítését, valamint a KEK-egyetem létrehozására vonatkozó javaslatot.
A zárónyilatkozatban a 17 kormányfő óva intett a terrorizmus és az iszlám összekapcsolásától, mert ez erősítené a rasszizmust, az idegengyűlöletet. Síkraszálltak a párbeszéd mellett, mert csak így teremthető meg az a világ, amelyben béke és tolerancia uralkodik. A dokumentum nagy figyelmet szentel a balkáni helyzetnek. Macedónia szuverenitása és területi egysége megőrzésének fontosságát hangsúlyozva üdvözli a szkopjei parlamentben elfogadott alkotmánymódosítást, amely bővíti az albán kisebbség jogait. A múlt heti koszovói választásokat a demokratikus és többnemzetiségű társadalom irányába tett fontos lépésként értékeli. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.