Megtalálták a Dél-Koreában vasárnap lezuhant utasszállító gép feketedobozait, de közülük az egyik megrongálódott – jelentette a Yonhap dél-koreai hírügynökség a közlekedési minisztériumra hivatkozva.
Újabb részletek láttak napvilágot a dél-koreai repülőgép-balesetről, amelyben 179-en haltak meg
A Szöultól mintegy 288 kilométerre délnyugatra fekvő Muan nemzetközi repülőterén szerencsétlenül járt Boeing 737-800-as gép fedélzeti adatrögzítő berendezése megrongálódott, a pilótafülke hangrögzítő berendezése sértetlen maradt. A károsodott eszközön található adatok kielemzése hosszú időt vehet igénybe - közölte az idézett minisztériumi tisztviselő.
Az általános légiközlekedési szabályoknak megfelelően Dél-Korea polgári vizsgálatot folytat a szerencsétlenség ügyében, amelybe bevonják az egyesült államokbeli Nemzeti Közlekedésbiztonsági Bizottságot (NTSB) is. Az NTSB közölte, hogy szakértőket küld Dél-Koreába, hogy segítséget nyújtsanak a helyi légiközlekedési hatóságoknak. A Boeing cég és az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) szintén részt vesz a vizsgálatban.
A Jeju Air fapados légitársaság járata leszállás közben letért a kifutópályáról és egy kerítésfalnak ütközött. A helyi tévécsatornák által sugárzott videókon látható volt, amint a repülőgép futóművek nélkül próbált meg landolni.
A Bangkokból visszatérő Boeing 737-800-as gép fedélzetén 181-en tartózkodtak, köztük a személyzet hat tagja. Két thaiföldi állampolgár kivételével az utasok dél-koreaiak voltak. A személyzet két tagját nem sokkal a baleset után kimentették a gép farokrészéből, mindenki más életét vesztette.
A közlekedési minisztérium egyik tisztségviselője korábban közölte, hogy az ellenőrző torony figyelmeztetést adott ki madárral történt ütközés miatt, és röviddel ezt követően a pilóták adtak le vészjelzést a leszállási kísérlet közben.
A Boeing 737-800 a világ egyik leggyakrabban használt repülőgéptípusa. A Muanban szerencsétlenül járt gép 2009-ben készült – közölte a közlekedési tárca.
Kim Ebae, a Jeju Air vezérigazgatója bocsánatot kért a baleset miatt. Televíziós sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a gép korábban nem szenvedett balesetet, működési hibát sem találtak nála. A légitársaság együttműködik a vizsgálatot végzőkkel, és elsődleges feladatának tartja az áldozatok hozzátartozóinak megsegítését.
A 2005-ben alapított fapados légitársaság a Korean Air Lines és az Asiana Airlines után a harmadik legnagyobb koreai utasszállító, ez volt az első halálos kimenetelű repülőgép-szerencsétlensége.
A muani nemzetközi repülőtér egyike Dél-Korea kisebb repülőtereinek, de az elmúlt években megnőtt a forgalma. A baleset után valamennyi járatot leállították a repülőtéren.
Csve Szangmok pénteken kinevezett megbízott államfő a baleset helyszínére utazott, és közölte, hogy a kormány minden forrást a szerencsétlenség következményeinek felszámolására fordít.
A gépen két thaiföldi állampolgár – egy 22 és 45 éves nő - utazott – közölte a thaiföldi külügyminisztérium, amely később megerősítette, hogy mindketten meghaltak. Paetongtarn Sinavatra thaiföldi miniszterelnök részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Közölte, hogy utasította a külügyminisztériumot a segítségnyújtásra.
A világ számos országának vezetője, közöttük Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök, Frank-Walter Steinmeier német államfő, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Ferenc pápa is kifejezte részvétét az áldozatok hozzátartozóinak.
A vasárnapi szerencsétlenség volt a legsúlyosabb, amely Dél-Koreában történt, és dél-koreai légitársaság gépével is a legsúlyosabb a Korean Air cég 1997. évi guami tragédiája óta, amelyben több mint 200 ember halt meg. 2002-ben az Air China kínai légitársaság gépe zuhant le Dél-Koreában, 129 ember halálát okozva.
Korea történelmének máig legsúlyosabb repülőgép-szerencsétlensége 1983. szeptember elsején történt, amikor a szovjet légierő lelőtte a Korean Air New York-Szöul között közlekedő Boeing 747-es gépét a Japán-tenger felett. A tragédiát a 246 utas és a 23 fős legénység közül senki sem élte túl.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.