Újabb EB-botrány

Brüsszel. Múltját magyarázó levelet kellett küldenie az Európai Bizottság francia tagjának első munkanapján az Európai Parlament képviselői számára.

Brüsszel. Múltját magyarázó levelet kellett küldenie az Európai Bizottság francia tagjának első munkanapján az Európai Parlament képviselői számára. Az ügy azt vetíti előre, hogy a Barroso-bizottság múlt heti kinevezése ellenére a személyi viták napirenden maradnak, és ez a háromhetes késlekedés után tovább hátráltathatja a kulcsfontosságú európai uniós intézmény gördülékeny munkáját. A José Manuel Barroso vezette bizottság alelnöke Jacques Barrot. A közlekedési portfólióért felelős francia politikust az utóbbi napokban sorozatos támadások érték egy évekkel ezelőtti pártfinanszírozási botrány miatt, amelynek során csak a köztársasági elnöki kegyelem mentette meg a börtönbüntetéstől.

Barrot múltjának mindeddig eltitkolt mozzanatára egy euroszkeptikus brit képviselő hívta fel a figyelmet a múlt héten, felzúdulást okozva az új bizottság megszavazását megelőző EP-vitában. Azóta élesen támadták a Jacques Chirac elnökhöz is közelállónak tartott francia biztost az EP szocialista és liberális frakciójából. Barroso szóvivője tegnap közölte, Barrot továbbra is élvezi az EB-elnök bizalmát, jóllehet Barroso nem bánta volna, ha alelnöke az ügyet rögtön a jelölése után a tudomására hozza. Ezzel együtt úgy véli, a francia biztos kielégítően feltárta és megmagyarázta az esetet, és így nincs akadálya, hogy folytassa bizottsági munkáját.

A Barrot-ügy aggodalmat váltott ki az EU tagországaiban is. A külügyminiszterek tegnapi brüsszeli ülése előtt több résztvevő – például a német Joschka Fischer – úgy nyilatkozott, a tagországok nem örülnének annak, ha újabb személyi ügyek hátráltatnák az EU kormányának működését.

Az EU 13 harccsoportot hoz létre, hogy ezzel megteremtse saját, gyorsan bevethető katonai erejét válságok idejére, illetve azok megelőzésére – jelentette be tegnap Henk Kamp holland védelmi miniszter, beszámolva az EU-tagállamok védelmi minisztereinek tanácskozásáról. Egy-egy harccsoport nagyjából 1500 főből áll majd, s az elképzelések szerint maximum 15 nap alatt a válságövezetbe telepíthető lesz. Kamp szerint az összes EU-tagállam beleegyezett, hogy részt vesz ebben a folyamatban: egyes államok önállóan hoznak létre ilyen harccsoportokat, mások pedig egymással összefogva, közösen.

Martin Fedor, a védelmi tárca államtitkára közölte: megállapodás született tegnap arról, hogy Szlovákia Németországgal és Lengyelországgal hoz létre közös harccsoportot. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?