Kabul/Washington/Iszlámá-bád. Tizennyolc polgári személy meghalt, huszonhárom pedig megsebesült Kabulban a tegnap reggeli amerikai légitámadások következtében, állítják tálib források.
Új szakaszába érkezett a háború
Abdul Hanan Hemat, az Afganisztán nagy részét uraló tálibok hivatalos hírügynökségének vezérigazgatója közölte ezt, hozzátéve, hogy tizenhét ház romba dőlt. Az amerikai AP hírügynökség riportere a helyszínről jelentette, hogy amerikai bombák vasárnap eltaláltak két lakóházat Kabulban. Nyolc civil életét vesztette, köztük három nő és két gyerek. A tálibok szerint az utóbbi három nap folyamán 50-60 polgári személy vesztette életét az amerikai bombázások következtében a nyugat-afganisztáni Herát város területén, további százötven civil pedig megsérült. Szemtanúk szerint arra lehet következtetni, hogy az amerikai légierő már bevetette a félelmetes AC-130-as repülőerődjét is Kabul ellen. A légicsapás idején a támadó gépek alacsonyan húztak el az afgán főváros fölött.
„Összességében sikeresnek” minősítette Richard Myers tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke szombaton az előző éjjel Afganisztán területén végrehajtott különleges katonai akciót. Myers elmondta: több mint száz különlegesen kiképzett katonát dobtak le ejtőernyővel Afganisztán déli térségében, akik már el is hagyták az országot. Ezzel a háború új szakaszához érkezett. Az összehangolt művelet során két célpont ellen hajtottak végre akciót. E két célpont egymástól nem túl nagy távolságra található, Kandahár környékén. Az egyik egy repülőtér – de nem a kandahári repülőtér –, a másik egy parancsnoki-ellenőrző objektum. Ez olyan kiterjedt épületkomplexum, amely egyebek közt Omar mollának, a tálibok vezetőjének az egyik lakhelyeként is szolgál. Myers mindazonáltal azt mondta, nem nagyon remélték, hogy kiemelt tálib vezetőket illetve al-Kaida-vezetőket találnak a két objektum bármelyikén. Az amerikai veszteség mindössze öt sebesült. Történt azonban – mint azt már korábban elismerték – két amerikai haláleset, mégpedig pakisztáni területen, kereső-mentő akcióra kijelölt helikopter leszállása közben.
Az amerikai védelmi minisztérium azzal a kéréssel fordult a brit kormányhoz, hogy a brit hadsereg különleges erőinek, az SAS-nek a teljes állományát bocsássa rendelkezésre az Afganisztán elleni hadműveletekhez – értesült brit védelmi forrásokból a the Sunday Telegraph. A brit hadsereg illetékesei közölték, bizonyos megszorítással teljesíteni fogják a Pentagon kérését az SAS mind a négy osztagának bevetéséről, azaz különleges erők egyik egységének egy része nagy-britanniai székhelyén marad bármilyen brit földön előálló rendkívüli fejlemény esetére. Az amerikai védelmi tárca egy sor különleges szárazföldi akciót tervez Afganisztánban. Olaszország szárazföldi hadseregének és haditengerészetének több mint ezer katonáját ajánlotta fel az afganisztáni hadműveletek számára, de az USA erre csak akkor tartanak igény, ha megbukik a tálib kormány.
A tálib kormány úgy döntött a hét végén, hogy ismét fegyvert és lőszert oszt ki a lakosságnak, megerősítendő az uralma alatt álló afgán terület védelmét az amerikai kommandók földi támadásai ellen. A kabinet döntése értelmében ezúttal nehézgépfegyvereket és vállról indítható rakétákat is adnak a polgári lakosoknak, az indításukhoz szükséges rakétavetővel együtt. Nyugat-afganisztánban kivégeztek öt személyt, akiket azzal vádoltak, hogy az amerikaiak részére kémkedtek.
Közben bejelentették: tálib miniszter járt Pakisztánban, ahol állítólag egy „széles alapokon nyugvó” új kormány felállításának lehetőségeiről tárgyalt az iszlámábádi kormányzattal és ott élő afgán vezetőkkel. Dzsalaluddin Hakkani látogatásának tényét a pakisztáni külügyminisztérium szóvivője jelentette be, miután a miniszter már távozott. Hakkani nem úgy beszélt, mint aki a tálib hatalom végét látja közeledni. Azt mondta, a az amerikaiaknak és másoknak sikerül is elfoglalniuk Kabult és más nagyvárosokat, visszavonulnak a hegyekbe, és hosszú gerillaháborúba kezdenek.
A genfi ENSZ-központ bejelentette, a pakisztáni hatóságok beengedtek az országba ötezer afgán menekültet, de több ezren várakoznak még a határon. A Kandahárból legutoljára érkezettek arról számoltak be, hogy a tálibok központjának tekintett város fokozatosan kiürült a légi csapások kezdete óta.
A szeptember 11-i terrorakciókban részt vett egyik öngyilkos pilótát az év elején könnyedén beengedték az Egyesült Államokba, jóllehet neve szerepelt azon a veszélyes személyeket feltüntető amerikai listán, amelyet számos országnak megküldtek – állítják öbölbeli biztonsági források. Az egyiptomi Mohamed Atta a nyomozó hatóságok feltételezése szerint a Világkereskedelmi Központot (WTC) leromboló két repülőgép egyikének a pilótája volt. Az év elején az USA-ba utazott, s belépéskor a bevándorlási hivatal tisztviselőinek kérdésére úti céljáról azt mondta, hogy „Isten igéjét kívánja hirdetni”. A kihallgatás után engedélyezték belépését, jóllehet – a szeptemberi merényletekben részt vett több társával együtt – neve szerepelt az FBI terroristalistáján.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.