Brüsszel/Budapest. A Galileo európai műholdas navigációs rendszer elindításával új lendületet kap a műholdas navigációs, hely- és időmeghatározó szolgáltatások világpiaca. E szolgáltatások új távlatokat nyitnak számos kereskedelmi ágazat előtt.
Új navigációs és helymeghatározó szolgáltatások
Az EU Galileo nevű globális műholdas navigációs rendszere 2011-től nyújt majd helymeghatározó, navigációs és időmeghatározó szolgáltatásokat. A Galileo-rendszer fejlettebb, hatékonyabb és megbízhatóbb lesz a jelenlegi GPS-rendszernél (ez az Egyesült Államok globális helymeghatározó rendszere). Folyamatosan fejlesztik az alkalmazásokat, amelyek lefedik az élet minden területét és a világgazdaság összes ágazatát. A műholdas navigáció piaca, amelyben a Galileo jelentős szerepet játszik majd, 2025-re várhatóan 400 milliárd eurós forgalmat fog lebonyolítani.
Az élet minden területén
A műholdas információátvitel ma már az élet természetes velejárója a távközlésben, a televíziózásban, a számítógépes hálózatok, a légi és a tengeri közlekedés terén, valamint számos más területen. A Galileo-rendszer alkalmazásai különböző természetűek, a lehetőségek száma végtelen. Hasznot hoz majd a biztonságos és hatékony közlekedés minden területén (légi, tengeri, közúti, vasúti, sőt még a gyalogos közlekedésben is), a krízisek és vészhelyzetek kezelése során, valamint a különböző kereskedelmi ágazatokban is (mezőgazdasági tevékenység, az online pénzügyi tranzakciók biztonsága, az elektromos áram optimális elosztása stb.).
A Zöld Könyv a műholdas navigációs alkalmazások fejlesztésének keretét határozza meg. Elsősorban az a célja, hogy vitát kezdeményezzen az érdekelt felek között, és a közszektor lehetséges feladataival kapcsolatos új ötleteket vár az ilyen alkalmazások fejlesztéséhez. Kérdéseket tesz fel az alkalmazások fejlesztésével, magánéleti és etikai problémáival kapcsolatban, a szabályozási környezetre és más témákra vonatkozóan. A nyilvános konzultáció négy hónapig tart az interneten. Ezzel párhuzamosan versenyt rendeznek fiatal feltalálók számára, hogy a műholdas navigációs technológiák és szolgáltatások használatával kapcsolatos új ötletek szülessenek. 2007 szeptemberében az Európai Bizottság összefoglalót készít a nyilvános vita eredményéről, és cselekvési tervet dolgoz ki.
Civil felhasználók
A Galileót civil felhasználásra tervezték, s az uniós intézmények irányítása és ellenőrzése alatt áll majd. Garantált minőséget és folyamatos üzemelést kínál, ami sok alkalmazási területen alapvető. A jelenlegi GPS-rendszert kiegészíti és interoperábilis. A két rendszer együttes használata világszerte jejavítja majd a navigációs és helymeghatározó szolgáltatások megbízhatóságát és elérhetőségét. A vevőkészülék használója több műholdról érkező jelek vételével nagy pontossággal és minden pillanatban meg tudja határozni helyzetét térben és időben. E szolgáltatások és alkalmazások a működéshez 30 műholdat vesznek igénybe, amelyek három különböző pályán keringenek a Föld körül. Valamennyi műholdra atomórát szerelnek majd, így az idő mérése rendkívül pontos lesz.
Világméretű szolgáltatás
Eddig egy műholdat állítottak pályára, 2005. december 28-án. 2007 végére tervezik a másodiknak a fellövését. Ez a két műhold szolgál majd a kritikus technológiák tesztelésére és a Galileónak kiosztott frekvenciák biztonságossá tételére. A tesztelési időszakot a többi műhold előállítása és pályára bocsátása, illetve a földi infrastruktúra teljes kiépítése követi. A Galileo felépítéséért és a benne rejlő lehetőségek kiaknázásáért egy, a magánszférában működő koncesszióbirtokos és az európai űripar egészét képviselő, 8 partnerből álló konzorcium együtt felel majd. A koncessziós szerződés aláírását a jövő évre tervezik. A rendszer kiépítésének összköltsége más nagy infrastuktúrákéhoz képest nem túl nagy.
Az üzembe helyezési szakasz (2009–2010) után a Galileónak két előnye lesz a jelenlegi rendszerhez, az amerikai GPS-hez képest. Először is folyamatos és garantált jelet biztosít. Másodszor pedig 2 méteres pontosságú helymeghatározást tesz lehetővé, a GPS közel tíz méteres pontosságával szemben. Ez lehetővé teszi a meglévő szolgáltatások javítását, illetve újak kialakítását.
A Galileo-rendszer világméretű szolgáltatás, és egyre több ország kíván aktívan részt venni a projektben. Az európai és az amerikai rendszer interoperabilitásának biztosítása céljából az USA-val 2004-ben megkötött megállapodás mellett együttműködési szerződések aláírására került sor Kínával, Izraellel, Ukrajnával és Dél-Koreával. Hasonló megállapodásokat parafáltak Indiával és Marokkóval. További megállapodások készülnek Norvégiával és Argentínával. (euractiv.hu, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.