Donald Trump
Trump még nem döntött, elismeri-e Jeruzsálemet Izrael fővárosának
Donald Trump amerikai elnök még nem döntött arról, elismeri-e Jeruzsálemet Izrael fővárosának, de az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének Tel-Avivból Jeruzsálembe való áthelyezéséről sem - közölte Jared Kushner, Trump veje és tanácsadója vasárnap.
Az amerikai elnök várhatóan szerdán tesz bejelentést ezzel összefüggésben.
Kushner szerint Trump még mérlegeli a lehetőségeket és a különböző tényeket.
Mahmúd Abbász palesztin elnök vasárnap óva intette az Egyesült Államok attól, hogy elismerje Jeruzsálemet a zsidó állam fővárosaként, vagy áthelyezze oda nagykövetségét, mivel ez a lépés szerinte aláásná az amerikai erőfeszítéseket a közel-keleti békefolyamatban. Hangsúlyozta: mindez teljesen elfogadhatatlan lenne az arabok, különösen a palesztinok számára, de nemzetközileg is.
Abbász kapcsolatban áll Egyiptom, Jordánia, Szaúd-Arábia, Katar, Kuvait és Franciaország vezetőivel, hogy támogatókat gyűjtsön. "Úgy hisszük, egy ilyen amerikai lépés, ha valóban bekövetkezik, a régiót új irányba, és veszélyes fázisba terelné, amelynek következményeit nem lehet majd ellenőrizni" - hangoztatta Nabíl Abu Rudeina palesztin elnöki szóvivő.
Jordánia vasárnap egyeztetésekbe kezdett, hogy összehívják az Arab Ligának, illetve az Iszlám Együttműködés Szervezetének rendkívüli ülését arra az esetre, ha Washington elismerné Jeruzsálemet Izrael fővárosának, vagy a nagykövetségének áthelyezéséről döntene.
A hasemita királyság egyik névtelenséget kérő diplomatája szerint ez az intézkedés gúzsba kötné a békefolyamatot és minden bizonnyal provokációt jelentene az arab és muszlim államoknak, illetve a muszlim közösségeknek a nyugati országokban. "Egyetlen ügy sem képes olyan erővel mozgósítani az arabokat és a muszlimokat, mint Jeruzsálem" - hangsúlyozta.
Mike Pence amerikai alelnök egy New Yorkban tartott november végi rendezvényen mondta, hogy Trump valóban "komolyan tervezi" az Egyesült Államok izraeli nagykövetségének áthelyezését Tel-Avivból Jeruzsálembe.
A nemzetközi közösség soha nem ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosaként, mint ahogyan nem ismeri el Kelet-Jeruzsálem izraeli annektálását sem. Mivel Tel-Avivot ismerik el Izrael fővárosának, a külföldi nagykövetségek is ebben a tengerparti nagyvárosban vannak.
Izrael szerint az "örök és egységes" Jeruzsálem lenne a zsidó állam fővárosa, míg a palesztinok álláspontja szerint Kelet-Jeruzsálemben kell lennie a leendő palesztin állam fővárosának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.