Törökországban bekérették a német nagykövetet

Ankara |

<p>Bekérették a török külügyminisztériumba csütörtökön Németország ankarai nagykövetét. Külügyminisztériumi források szerint a török kormány ílymódon kívánt&nbsp;&nbsp;tiltakozni amiatt, amiért a német hatóságok&nbsp;&nbsp;megakadályozták, hogy két török miniszter&nbsp;&nbsp;Németországban fórumot tartson az alkotmánymódosításról kiírt áprilisi népszavazás ügyében.</p>

"A fejleményekkel kapcsolatos elégedetlenségünket és reagálásunkat személyesen közöltük Németország nagykövetével, akit  este a külügyminisztériumba kérettünk" - mondta egy nevének elhallgatását kérő magas rangú külügyminisztériumi vezető.

Bekir Bozdag igazságügyi miniszter előzőleg bejelentette, hogy lemondta németországi tárgyalását a német igazságügyi miniszterrel.

Csütörtöki német sajtójelentések szerint az igazságügyi tárca vezetője és a gazdasági miniszter sem kampányolhat német földön az elnöki rendszer törökországi bevezetését jelentő módosítás mellett. 

Bekir Bozdag a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) képviseletében a Baden-Württemberg tartományi Gaggenauban kampányolt volna az AKP-t alapító államfő, Recep Tayyip Erdogan jogkörének kiterjesztését előirányzó módosítás mellett csütörtök este. A városvezetés azonban szinte az utolsó pillanatban visszavonta a helyi kulturális központ használatára kiadott engedélyt, a nagyterem befogadóképességénél - legfeljebb 800 főnél - várhatóan nagyobb tömegből fakadó biztonsági kockázatokra hivatkozva.  

Recept Tayyip Erdogan szóvivője csütörtök este botrányosnak nevezte, hogy mondvacsinált indokokra hivatkozva megtiltották Bozdan részvételét a gyűlésen. Törökország nem tűri, hogy demokráciából és véleményszabadságból kioktassák - tette hozzá Twitter-üzenetében Ibrahim Kalin.

Kölnben bejelentették, hogy a városvezetés nem engedélyezi Nihat Zeybekci gazdasági miniszternek az egyik kerületi városháza termében vasárnapra tervezett gyűlését.

A NATO két pillérének számító Németország és Törökország közötti kapcsolatai feszültebbé  váltak a tavaly júliusi elvetélt államcsínyt követő tisztogatások óta. 

Ez a feszültség még inkább kiéleződött, amikor kedden őrizetbe vették a Die Welt című német napilap törökországi tudósítóját, Deniz Yücelt, akit "terrorista" propagandával vádolnak. Németország a berlini török nagykövetnél tiltakozott a döntés miatt.

Németországban 3 milliós török kisebbség él, akárcsak a  2014-es törökországi elnökválasztás idején, Erdogan ismét igyekszik elnyerni a szavazatukat az elnöki rendszer bevezetéséről tartandó népszavazáson. A múlt hónapban Binali Yildirim miniszterelnök szólalt fel egy oberhauseni gyűlésen a török elnök több ezer szimpatizánsa előtt. Az ellenzék hevesen bírálta a német kormányt, amiért engedélyezte a gyűlés megtartását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?