Topolánek: a nagyobb Európa erősebb Európát jelent

Prága |

<p>Az Európai Unió a legutóbbi bővítésekkel erősebb lett, és így jobban meg tud küzdeni a nemzetközi pénzügyi-gazdasági válsággal, mint erre a korábbi, szűkebb összetételében lett volna képes - jelentette ki Mirek Topolánek cseh kormányfő hétfőn Prágában, amikor megnyitotta az Európai Unió "Öt évvel a bővítés után" elnevezésű tanácskozását.</p>

"A mai Európai Unió erősebb és nagyobb, s ez érvényes a gazdasági problémákat megoldó képességére is" - fejtette ki az EU soros elnöki tisztségét ellátó Csehország kormányfője.

Az Európai Unió 2004 május 1-jén tíz új tagállammal bővült - köztük volt Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország is. 2007 januárjában csatlakozott a szervezethez Románia és Bulgária is.

Topolánek szerint a 27-ek bővítéssel kapcsolatos legfőbb problémáját "a közös piac be nem fejezett liberalizációja alkotja". Rámutatott: a kelet-európaiak számára az EU-hoz való csatlakozás "hatalmas ugrás" volt. "Míg a régi tagállamok lakosainak több évtizedük volt arra, hogy elsajátítsák a közös európai értékrendet, addig a keletieknek mindössze néhány év" - mutatott rá Topolánek.

A cseh kormányfő azt állította, hogy a bővítés úgy a régi tagállamoknak, mint az újaknak is hasznot, nyereséget hozott. Megerősödtek a helyi cégek, nőtt a munka termelékenysége, megnyíltak a piacok, új beruházási alkalmak teremtődtek, sorolta a sikereket.

"A nagyobb Európa erősebb Európát jelent" - hangsúlyozta Topolánek. Leszögezte: az új Európa nem az intézményeken, hanem a közös értékeken alapszik.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint az EU új tagállamai megerősítették az európai piacot és nagyobb konkurenciát teremtettek a szervezeten belül. "Az Európai Unió ezzel (bővítésekkel) valóban európaivá vált" - jelentette ki Barroso. Úgy vélte, hogy a bővítés "mindenkinek segített".

"Az Európai Unió kibővítése tíz új országgal 2004-ben az európai integráció valószínűleg legnagyobb sikere" - szögezte le Barroso, aki ugyanakkor a Kelet- és Nyugat-Európát egykoron elválasztó vasfüggöny húsz évvel ezelőtti lebontásához hasonlította az eseményt.

Barroso szerint folytatni kell az Európai Unió bővítését, az EU-nek megvannak erre "a lehetőségei és a képessége is". Megjegyezte, hogy a közeljövőben Horvátország, Makedónia és Törökország belépése jöhet szóba, majd a többi balkáni ország következhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?