Több száz ismert értelmiségi a mexikói fotóriporter meggyilkolásának felderítését követeli

Mexikóváros |

<p>Nemzetközi felháborodást okozott Rubén Espinosa mexikói fotóriporter közelmúltbeli meggyilkolása: írók, újságírók és más értelmiségiek népes csoportja nyílt levéllel fordult hétfőn Enrique Pena Nieto mexikói államfőhöz, és ebben a fotóriporter halálához vezető körülmények &quot;azonnali és eredményes felderítését&quot; követelte.</p>

A levél mintegy ötszáz aláírója - mások mellett Paul Auster amerikai és Salman Rushdie brit író - fokozottabb védelmet követelt a mexikói médiaalkalmazottak számára.     "Elnök úr, az Ön országában az újságírók ellen elkövetett erőszakos cselekedetek büntetlenségéről szóló statisztikák rendkívül nyugtalanítóak" - olvasható a Nemzetközi PEN Klub honlapján is közzétett dokumentumban. A levél a mexikói emberi jogi bizottság adataira hivatkozva emlékeztetett arra, hogy a hasonló esetek 89 százalékában egyáltalán nem tisztázódnak a történtek.     Ezenfelül a mexikói riporterek gyakran életveszélyes fenyegetések közepette kénytelenek dolgozni. "Bűnbandák, korrupt kormányzati tisztségviselők és egy olyan jogi rendszer, amely még arra sem képes, hogy a gyilkosságok elkövetőit felelősségre vonja - ezek a riporterek fokozott sebezhetőségének okai" - fogalmaztak a levél szerzői.    A 31 éves Espinosa, az ismert aktivista, Nadia Vera, valamint három másik nő holttestére július végén bukkantak egy mexikóvárosi lakásban. A fotóriporter, aki elsősorban a Proceso című mexikói folyóiratnak és az AVC Noticias de Veracruz című újságnak dolgozott, júniusban menekült el Veracruz szövetségi államból a fővárosba, miután halálos fenyegetéseket kapott.    A levél kifejtette, hogy Mexikóváros mindeddig egyfajta "utolsó mentsvárnak" számított a fenyegetett újságírók számára, de úgy tűnik, "nem maradt biztonságos terület a szakma képviselői számára".    Veracruzban 2010 óta 11 újságírót öltek meg, és további négyet raboltak el. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi újságíró-szervezet adatai szerint ezzel Irak és Szíria után ez a mexikói szövetségi állam számít a legveszélyesebb helynek a médiaalkalmazottak számára.    Az RSF adatai szerint Mexikóban az elmúlt 15 évben 80 újságírót öltek meg, és további 17-et hurcoltak el. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?