Brüsszel. Új befektetési alap létrehozását kezdeményezte az Európai Bizottság. Ebből a szomszédosnak tekintett államok reformjait segítenék. Benita Ferrero-Waldner, a külkapcsolatokért felelős biztos a napokban ismertette az uniós szomszédságpolitika fejlesztését célzó javaslatait.
Több pénz a szomszédságpolitikára
A tavaly intézményesített szomszédságpolitika az EU déli partnereire (Algéria, Egyiptom, Jordánia, Izrael, Libanon, Líbia, Marokkó, Szíria, Tunézia, a Jordánon túli palesztin terület és a Gázai-övezet), valamint keleti partnereire (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova és Ukrajna) vonatkozik. Emlékeztetett: 2007–13 között az erre előirányzott költségvetés 12 milliárd euró, ami 32 százalékkal meghaladja az előző költségvetési időszakban biztosított összeget. Ennek keretében kezdeményezte az EB az alap létrehozását, amely az Európai Beruházási Banktól, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól és más fejlesztési bankoktól származó további hitelek ösztönzését szolgálná. A közösségi költségvetés hozzájárulása ehhez 700 millió euró lenne, amely Brüsszel reményei szerint a támogatási összeg többszörösét kitevő hitel odaítélését ösztönözhetné.
Ferrero-Waldner szerint az első 18 hónap során az európai szomszédságpolitika végrehajtása jó eredményeket hozott. „Vállalnunk kell a kihívást, hogy a szomszédos országokban elősegítjük a béke, a stabilitás és a gazdasági fellendülés kialakulását. Ennek legegyszerűbb módja a politikai és gazdasági reformok támogatása.” Az új javaslatok közé tartozik az elmélyített gazdasági és kereskedelmi integráció kilátásba helyezése a partnerek számára, „túlmutatva az áruk és szolgáltatások szabad kereskedelmén”, a vízumkiadási eljárások könnyítése, rendszeres miniszteri és szakértői szintű találkozók szervezése, valamint a partnerek társítása az EU politikai kezdeményezéseihez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.