Tizennyolc évre ítéltek Szicíliában egy tunéziai embercsempészt

Róma |

<p>Egy szicíliai bíróság 18 évi börtönbüntetésre és tízmillió eurós pénzbírságra ítélte szerdán azt az embercsempészt, akit bűnösnek talált egy menekülteket szállító hajó 2013 októberében történt tragédiájában, melynek során 366 ember vesztette életét.</p>

A harminchat esztendős tunéziai férfi, Khaled Bensalem ellen az volt a vád, hogy 2013. október 3-án akaratlanul is hozzájárult a tömeges halállal járó hajótöréshez, amelyet a fedélzeten általa gyújtott tűzzel okozott. Az említett napon a Líbiából indult, 20 méter hosszú hajón közel ötszáz afrikai - főleg szomáliai és eritreai - menekült utazott, de a járműbe víz kezdett szivárogni, majd kigyulladt, amikor segélykérő jelzőtüzeket gyújtottak a fedélzetén az éjszakában. A hajó később elsüllyedt Lampedusa partjától fél kilométerre. Az utasok többsége, 366 ember hullámsírban végezte. A vádemelés során az ügyész szándékos emberölés miatt kérte a felelősségre vonást, de a bíró enyhítette a vádat, amennyiben a szándékosság tényét elvetette, ehelyett szándékos hajótörés, valamint egy más bűncselekmény (embercsempészet) következtében okozott halál vádját alkalmazva hozta meg a döntést. A gyorsított eljárással így az előzőleg kért huszonhét évi elzárás helyett tizennyolc évre csökkent a kirótt börtönbüntetés. A tunéziai férfi a sajtónak elmondta: azért gyújtott tüzet, hogy segélykérő jelet adjon más hajóknak. Annak a tragédiának más tetteseit is elítélték. Egy hónappal később ugyanis emberkereskedelem vádjával őrizetbe vettek egy szomáliai férfit a lampedusai illegális bevándorlótáborban. A 24 éves férfit több túlélő is felismerte a Lampedusa szigetén működő táborban. Beszámolóik szerint a szomáliai férfi az az emberkereskedő volt, aki az eritreaiakból álló illegális bevándorló csoportot a kelet-afrikai országból Líbiáig vezette, majd innen hajóval Lampedusa felé szállította őket. A túlélők azt is elmondták, hogy a férfi az illegális bevándorló csoportban levő fiatal nőket megerőszakolta, ha ezek férfirokonai nem fizettek neki eleget. Az akkori tengeri baleset után indította útjára Olaszország a Mare Nostrum elnevezésű, széleskörű embermentő tengeri műveletét, amelynek feladatait később a Triton nevű európai művelet vett át.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?