Washington/Phenjan/Moszkva/Brüsszel/Peking/Tokió. Politikai bombaként robbant a nemzetközi politikában az a tegnap hajnalban ismertetett hír, hogy Észak-Korea elismerte: titokban nukleáris fegyverek kifejlesztésén munkálkodik. Ezzel megsértette az USA-val 1994-ben kötött egyezményt.
Titkos atomprogram
Igor Ivanov orosz külügyminiszter tegnap azt mondta, először tárgyalni kell a kommunista Korea vezetőivel a kialakult helyzetről, meg kell ismerni a tényeket ahhoz, hogy Moszkva érdemben állást tudjon foglalni ez ügyben.
Az EU-t mélységesen nyugtalanítják azok a jelentések, amelyek szerint Észak-Korea titokban atomfegyver-fejlesztési programot valósított meg – közölte egy uniós illetékes, aki szerint Brüsszel nagyon komolyan veszi az ügyet. Chris Patten külkapcsolatokért felelős biztos szóvivője hozzáfűzte, hogy az unió sürgősen lépéseket tesz a helyzet tisztázása érdekében, s már tegnap délelőtt érintkezésbe léptek az éppen brüsszeli látogatáson tartózkodó Csoi Szu Hon észak-koreai külügyminiszter-helyettessel.
Pekingi nyilatkozatok szerint Kína semmilyen módon nem járult hozzá az állítólagos észak-koreai atomfegyverprogramhoz, a kínai illetékesek nem is tudtak ilyesmiről, csak a sajtóból értesültek az erre vonatkozó amerikai állításokról. Csang Csi-jüe kínai külügyi szóvivő kijelentette: Peking mindig is fontosnak tartotta, hogy a Koreai-félsziget mentes legyen az atomfegyverektől. Kína ellenzi a tömegpusztító fegyverek továbbadását, nem biztat és nem segít egyetlen más országot sem ilyenek előállításában. A kínai kormány szerint tárgyalások útján kell megoldani az észak-koreai nukleáris program ügyét. James Kelly amerikai külügyi államtitkár tegnap Kínába érkezett.
Kim De Dzsung dél-koreai elnök szerint a titkos északi atomprogram elfogadhatatlan, és súlyos fenyegetést jelent az egész félsziget biztonságára. Egyúttal pozitív fejleményként értékelte, hogy Phenjan nyilvánosságra hozta ezt a tervét, mert ez arra utal, hogy az észak-korai vezetés hajlandó a probléma megoldására.
Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök újságírók előtt kijelentette: Tokió folytatja a hónap végére tervezett tárgyalásokat Phenjannal a diplomáciai kapcsolatok felvételéről, de előrehaladás csak akkor elképzelhető, ha Észak-Korea lemond atomfegyver-programjáról. (m, t, ú)
Értelmetlenné válna a KEDO is
Az USA, az EU, Japán és Dél-Korea részvételével még 1994-ben létrehozták az úgynevezett Koreai Energetikai Fejlesztési Szervezetet (KEDO), azzal a céllal, hogy az elavult és nukleáris fegyverek előállítására is alkalmas grafitfékezésű észak-koreai reaktorokat korszerűbb, nehézvizes technológiával működő létesítményekkel váltsák fel. Utóbbiak nem használhatók olyan mértékben dúsított uránium előállítására, amelyből atomfegyvert lehet gyártani. Például csak az EU 1996 óta évente mintegy 15 millió, vagyis eddig összesen körülbelül 75 millió euróval járult hozzá a KEDO égisze alatt folytatott programokhoz. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.