Bagdad/Szöul/Teherán/Gáza/Damaszkusz. Néhány órával az amerikai elnöknek az Unió helyzetéről mondott beszéde után többen is reagáltak azon államok közül, amelyeket George Bush a terrorizmus támogatóinak nevezett. Irak például élénken tiltakozott a bírálatok ellen, Észak-Korea viszont tüntetőleg nem kommentálta Bush kijelentéseit.
Egy iraki parlamenti képviselő alaptalannak minősítette Bush elnöknek azt a kijelentését, amely szerint Irak tömegpusztító fegyvereket gyárt. „A washingtoni vezetés időről időre megfenyegeti Bagdadot, hogy így készítse fel a világ közvéleményét egy újabb Irak-ellenes amerikai agresszióra” – mondta. Szalem al-Kubaiszi visszautasította az amerikai elnöknek azt a vádját is, hogy Irak hozzájárulna a terrorizmus világméretű elterjedéséhez. Szerinte éppen az USA az, amely „állami terrorizmust” folytat a világ népei és kormányai ellen.
A phenjani vezetés egyszerű provokációnak minősítette az észak-koreai nukleáris programra vonatkozóan korábban kifejtett amerikai aggodalmakat, de nem fűzött részletes kommentárt a Bush-beszédhez. Az amerikai elnök a világ legveszélyesebb rezsimjei között említette Észak-Koreát, és leszögezte: az USA nem fogja megengedni, hogy Phenjan, Bagdad és Teherán tömegpusztító fegyverekkel fenyegesse a világot.
Kamal Harazi iráni külügyminiszter az IRNA hírügynökségen keresztül közölte: Bush vádaskodásait Irán a belügyeibe való beavatkozásnak tartja. Harazi a hivatalos teheráni álláspontot ismertetve rámutatott: „Úgy gondoljuk, hogy a világ nem fogadja el többé a hegemóniát, és szerintünk Bush jobban tenné, ha bizonyítékokkal szolgálna vádaskodásaira. Tudnia kell, hogy vádaskodásainak ismételgetése nem segít.” Szerinte „pökhendi szavaival Bush felfedte az amerikai kormányzat valós arcát, és azt bizonyította, hogy az USA uralmát az egész világra ki akarja terjeszteni”. Bush célja a közvélemény figyelmének elterelése a közel-keleti eseményekről, és a közhangulat felkészítése arra, hogy Washington továbbra is támogatja Izraelt a palesztin nép elleni megtorlásban – tette hozzá.
Iszmail Hanija, a Hamász gázai vezetője amellett, hogy elutasította Bush vádjait, egyben közölte: a szervezet folytatja harcát Izrael ellen. Az Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin szervezet szóvivője is hasonló nyilatkozatot tett. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.